Александър Бачев: По-добре образовано и цивилизовано население е пътят към развитието на България.
Александър Бачев е на 18 години от София. Учи в СМГ (12 клас). Обича да практикува различни спортове, било то зимни или летни, но казва, че кайтсърфът е неговата страст. Алексдандър е един от най-добрите млади състезатели в този спорт в световен мащаб.
Как реши да се занимаваш с кайтсърфинг и смяташ ли, че този спорт има успешно бъдеще у нас?
Запалих се по кайта през лятото на 2009 година от баща си, който по това време се учеше, както и от Валентин Стоянов - човека, който ме обучи. Преди това карах уиндсърф, но след като вдигнах кайта за първи път във въздуха нямах колебания, че това е моят спорт. От тогава прекарвам почти всичките си свободни дни на водата. Това, което харесвам в спорта е, че той е много динамичен, вълнуващ и социален, благодарение на което бързо набира популярност. Радвам се, че все повече млади, а също и по-възрастни хора започват да се занимават с кайтсърф. През последните две десетилетия практикуващите са се увеличили многократно и вярвам, че все повече хора ще се захващат със спорта.
През октомври взе участие във финалния тур на Световната купа по кайтсърф в Абу Даби. Как протече състезанието и успя ли да постигнеш целите, които си беше поставил?
Състезателните дни бяха четири. Проведоха се множество кратки гонки, в които участваха по шест човека. Събират се точките на всеки участник от всеки рейс и се прави класиране. На 4-тия ден се състояха полуфиналите и финалът. Класирах се 10-ти. Резултатът е далеч от очакванията и целите ми, но имах известни проблеми. Не бях добре подготвен за условията, в които се проведе състезанието.
Разкажи ни как преминава един твой тренировъчен ден.
Обикновено след стабилна закуска се отправям към спота, загрявам се и започвам първата си тренировка. Тя продължава около час. След нея имам малка почивка и следва втората тренировка. В тренировките си се оптивам да имитирам всички възможни ситуации от същинското състезание. Ако има кой да ми сложи вехи във водата, става перфектна подготовка. И двете тренировки продължават по около час. В идеалният случай завършавам деня с ненатоварващ крос и разтягане.
Какви са следващите върхове в областта на кайтсърфинга, които искаш да постигнеш?
Моята цел в кайтсърфа е да не спирам развитието си и след всяка тренировка или състезание да ставам по-добър. Това би трябвало да доведе до по-големи успехи. Стремя се към подиуми в състезанията от най-високите рангове. Най-големите състезания са Световното и Европейско първенство и кръговете от Световната купа за олимпийски класове във ветроходството. Всяка година се провеждат на различни места, по-често в Европа. Световното е може би най-престижното, но бих искал да постигам високи резултати на всичките състезания. До момента най-доброто ми представяне е 5-то място на светоеното и европейското тази година. Но колкото повече подобрявам резултатите си, толкова по-трудна става изкачването на всяко следващо стъпало.
Всеки един млад човек има визия за бъдещето. Разкажи ни как си представяш България в най-смелите си мечти.
Надявам се в бъдеще спортната политика на страната да позволява финансирането и развитието на множеството таланти в спортовете, които се отказват поради липса на подкрепа. Иска ми се и образователната ни система да вдигне стандартите си. По-добре образовано и цивилизовано население е пътят към развитието на България.
Обърни се с послание към своите връстници, които са изправени пред кръстопътя на нашето ежедневие - да заминат в чужбина или да останат в България.
Според мен няма нищо лошо в това, човек да замине в чужбина, за да получи по-добри квалификации и знания от тези, които се предлагат в България. В крайна сметка всеки се стреми към най-доброто за своето развитие. Добре е след време, обаче, той да се върне в страната ни и да приложи наученото, за да даде своя принос към обществото и държавата, които са му дали старт в живота.
Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.