Александър Иванов и пътуването, което го връща вкъщи
Александър избира да се развива професионално у нас, защото вижда потенциала у младите хора и иска да им даде възможностите, които той е получил. Защо кариера в България? “Защото тук ми пука, а аз обичам да ми пука”, лаконично отговаря следващият герой в серията от разкази за млади и успели хора, избрали да се върнат тук. Много такива може да срещнете на ежегодния форум „Кариера в България“.
Александър Иванов е на 27 години от Пазарджик и не знае как да стои на едно място. Живее във Великобритания в продължение на 8 години, където учи много: минава през колеж по право, политика и бизнес, после университет за бакалавър по Международно право и международна политика и завършва с магистратура по Европейска политика.
Алекс е пътувал много, но за най-обогатяващи приема пътешествията си до Китай и Иран. До далечната азиатска страна отива два пъти - първия път е стипендиант на Международната бизнес академия, а втория координира сключването на договор в сферата на икономическото сътрудничество между Община Пазарджик и местното правителство на гр. Сюенчън, провинция Анхуей. В Близкия изток Александър пътува като част от делегацията на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията в рамките на българо-ирански транспортен комитет.
Когато учи и пътува навън, Алекс осъзнава едно много важно нещо - трябва да “познаваме, усещаме и разбираме хората до себе си”, а умът ни да е отворен към “всичко привидно странно, непознато, нетипично”. Всичко това му помага ежедневно на работното място, а фактът, че вижда потенциал да се развива професионално там, където е днес, е причината и да пътува, но не и да странства по света.
“В България всичко е по-близо - буквално и преносно”
Проблемът с връщането е сериозен за всеки млад българин, получил качествено образование в чужбина. Самият Александър споделя, че е получил “изкушаващо предложение за работа в Лондон, което главата ми казваше да приема, а интуицията - да откажа”. Тогава е изправен пред кръстопът - да започне сигурната работа в Лондон или да опита “нещо съвсем различно”.
Не остава на Острова, а решава да се върне. Преходът от Великобритания обратно в България е повече от гладък за Александър:
“Попивах с ентусиазъм всичко, което ми се предлагаше, защото всичко беше ново за мен - София, приятелите, колегите, работата.”
Липсата на професионални контакти е най-голямото предизвикателство пред току-що завършилия българин. Усилието е възнаградено, смята Алекс, след като много от първоначално установените контакти той превръща в “истински приятелства и трайни партньорства”. Именно на кариерния форум на 5 септември може да намерите едни такива контакти. Ще присъстват над 100 работодатели, но също така ще може да се запознаете със съмишленици - други българи, които вече живеят у нас, и са създали мрежа от добри познанства. И Алекс ще е там.
“Имам десетки идеи, които съм нетърпелив да реализирам” споделя Алекс.
Той оценява факта, че е попаднал на среда, в която всъщност може да ги превърне в реалност. Именно хората са една от главните причини Александър да се завърне:
“В България социалната среда е различна, някак неповторима и не може да се сравни с тази в чужбина. Не знам дали е по-добра, но със сигурност моята настояща среда е сред факторите, които ме карат да се чувствам добре.”
Осъзнава свободата си в България и я цени. Знае, че може да постигне всичките си идеи в по-малкия град.
Александър попада сред една специфична група хора, описана от Михал Венцел: “едно ново поколение от предимно градски тип хора, които пътуват и взимат много, имат ясна представа за това как искат да живеят и пожелават чрез сформирането на граждански групи за натиск да бъдат онова камъче в обувката на управляващата власт, което не му дава мира и изключително удобство”.
Нашият герой е сигурен, че има основата, може да намери правилната среда и да предприеме нужните действия, без страх или опасения.
“Алтернативата не е непременно лоша опция”
Но не остава в София. Връща се още малко назад. До родния Пазарджик, където вече няколко години е “камъче в обувката” за промяна. Решен е да работи в сферата на публичните политики. Става общински съветник и член на две постоянни комисии - в сферата на образованието, културата и спорта и устройството на територията в града, транспорта и комуникациите, организира фестивали, участва в неправителствени организации, член е на управителния съвет на футболния и волейболния отбор в града.
“Една от основните тези, свързани с моята работа е тази, че провинцията разполага с огромен потенциал, който не се зачита или поне не се използва оптимално добре.”
Александър вижда в Пазарджик онова, от което има нужда. Вярва, че всеки трябва да усети къде се чувства добре и какво иска да прави с живота си, което ще се превърне и в мястото за реализация.
Като любим свой проект откроява Съвета за младежка политика - НПО, създадено с цел развитие на младите хора чрез неформално обучение, младежко включване и граждански активизъм. Основно се стреми да развива политики в сферата на младежта и спорта. Ежегодно се включва в четиричленната организация на “Плюс Фестивал”, подпомогната от около 40 доброволци, където се развиват техните логистични и организационни умения, а резултатът е няколко дни с много артисти.
Животът на Александър е разнообразен. Дните му са като една дъга, а всеки цвят е ново начинание за Алекс. Съветва всички да са “умерено импулсивни” - да знаят кога да рискуват, може и да се получи. Неговият опит в чужбина го връща обратно вкъщи, защото той вярва в алтернативата.
“В България е гот - нека не подценяват важността на нещата, които приемаме за даденост. В ежедневието те са тези, които имат истинско значение,” размишлява той.
За Алекс е важно да прави това, което обича, на мястото, което го удовлетворява. Плановете му се градят “стъпка по стъпка”, така той вижда успеха. За следващата година се надява да продължава с проектите, да пътува, да събира емоции, но винаги да се връща.
Aвтор: Тихомира Дончева
Ние от Успелите подкрепяме завръщането на българите от чужбина. Ако си учил или работил извън родината, без значение дали все още си някъде там или вече си се прибрал, ела на форум Кариера в България. Защо не? и открий нови възможности и съмишленици. Безплатна, но задължителна регистрация на: http://karieravbulgaria.com/forum-2017/.