Александър Найденов: Качественото образование е най-смислената инвестиция!
Александър Найденов живее в Берлин в по-голямата част от времето си. Поне 3 месеца в годината е в България, покрай различните си проекти, които развива. Определя себе си като „,врeмигрант“ между Берлин и София. Той е от хората, които от разстояние работят върху подобряването на страната ни. Съосновател и движеща сила е в неправителствената организация ,,Обединени идеи за България‘‘, насърчаваща социалното предприемачество и граждански инициативи в България. Централният проект на организацията е инкубаторът за социални иновации ,,Идеите - това сме ние‘‘, който в рамките на четири дни всяка година събира повече от 100 млади и амбициозни българи от страната и чужбина и им дава възможността да създадат проекти за решаване на проблеми в различни сфери в България. Александър се занимава и с проекта ,,Времигрант‘‘, чиято мисия е да подкрепя предприемачи, които се завръщат в България или които търсят пазари за своите продукти в чужбина. Работил е също в българо-немската организация ,,Хъшове‘‘, която помага и подкрепя българските студенти, учащи в Берлин и Бранденбург. Сега започва ново начинание. Той ще отговаря на въпросите ни като съосновател и маркетинг мениджър на германската компания Paper Hive, насочена към академичните среди и издателствата в този област.
От проект, обединяващ българи в страната и чужбина зад смели каузи, към проект за академичните среди. Какво за теб са образованието и науката?
Ако приемем, че говорим за качествено образование, то то е най-смислената инвестиция, застраховка и изравнител. И в личен, и в обществен план. Застраховка срещу това, обществото ти лековерно да вярва на лъжи; инвестиция в това, достойно да изкарваш доходите си и поне частичен изравнител между хора, тръгващи от различни изходни позиции. Образованието - и по-точно създаването на условия то да се случва и култура то да бъде ценено - трябва да е основен приоритет на едно семейство и на едно общество.
За близо 5 години с ОИБ досега сме организирали образователни проекти и събития за хиляди млади хора (форумът за социално предприемачество „Идеите - това сме ние“ ще се състои за 5-ти път между 3-ти и 6-ти септември); с PaperHive помагаме на учени и студенти по цял свят да четат и вникват по-бързо и в най-сложните научни текстове.
Разбрах, че си се присъединил към проекта малко след старта му. Как стана така, че разбра и се включи в PaperHive?
Берлин е място, на което ежедневно се раждат нови компании, та търсенето на съоснователи с обяви за работа е много типично. Една сутрин приятелката ми Таня, съосновател на ClaimCompass, ми прати линк към тогавашния сайт на PaperHive. След няколко разговора с програмистите, стоящи зад проекта, се присъединих към тях.
С какво те плени?
Идеята тръгва от другия съосновател, Др. Андре Гаул, който сам, работейки по докторантурата си в Техническия университет в Берлин, е изпитвал не един от проблемите в научната комуникация, включително, прекалено компресирана информация и липсващи възможности да попиташ някого за помощ, липса на обмяна на резултати и данни, загуба на време заради нерелевантни документи и т.н. Каузата да направим работата на учени и студенти по-лесна, самият той като невероятна личност и фактът, че е започнал да създава решение на собствения си проблем, бързо ме убедиха, че трябва да се присъединя към PaperHive.
Разкажи ни повече за платформата PaperHive?
Преобразяваме четенето от изолиран процес в активна взаимопомощ и съвместна работа. През сайта ни могат да се намерят милиони научни статии и книги, немалко от тях безплатни, които могат да бъдат дискутирани, директно в полето, следвани и споделяни лесно. Учените четат между 30% и 60% от времето си, а ние им помагаме да взимат максималното от него. Например студент по медицина от Берлин, който не е разбрал сложен биохимичен процес, може да зададе въпроса си към дадения абзац в учебника или статията онлайн и да получи отговор от някой непознат докторант в Медицинския унивеситет в София. Този отговор ще е полезен и за всички онези, които в бъдеще ще прочетат статията чрез PaperHive. Ако тъкмо си предал новия си научен труд, в който си цитирал 25 източници, може да ги последваш в PaperHive, та в бъдеще, ако има новости около тези статии, ще го разбереш веднага.
Търсиш посланици от България във всяка академична сфера, за да въведеш платформата и тук ли? Как върви това? От каква помощ имаш нужда?
PaperHive е голяма кауза, която ще промени научната работа вероятно в повечето научни дисциплини. Със сигурност се надявам учените и студентите в България да се възползват от възможностите на PaperHive: платформата е безплатна и дори сега има милион и половина статии и книги с отворен достъп.
Сега започваме най-напред с търсенето на математици, физици, медици, и историци, които едновременно се припознават с каузата ни за по-прозрачна, отворена и качествена наука и са готови да ни помогнат със съвети за развитието на PaperHive. Ще се радвам на всеки имейл от студенти и доценти!
Посещаваш често България по различни дейности и най-вече заради организацията ,,Обединени Идеи за България‘‘. Срещаш много млади хора. Как виждаш образованието и науката тук?
Възхищавам се от учителите, които сами не спират да учат, и се плаша от онези, които преподават по немотивиращ, научи-тези-уроци-наизуст начин.
Възхищавам се от учените, които напук на липсващото финансиране правят наука на световно ниво.
Възхищавам се от родителите, които инвестират хиляди левове в курсове и книги на децата си.
Инициативи като Заедно в час, Тук-Там, Junior Achievement и Праводач ми дават доста надежда, но искрено се надявам образованието и науката да станат водещи приоритети за всяка една община и централни добри новини из медиите ни.
За край ще ни споделиш ли каква ти е най-голямата мечта?
Точно в момента: седмица в Созопол.
Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.