Александър Рангелов - иноваторът с награда от Илън Мъск!
Малка семейна фирма, с централа в столичния квартал Дружба 2, получи награда за иновации на състезанието, обявено от Spacex, за т.нар. Hyperloop – транспорта на бъдещето. Призът бе лично поднесен от Илън Мъск!
Александър Рангелов е изпълнителен директор на семейната фирма, основана преди 28 години от баща му. Централата се намира в столичния квартал Дружба 2. Предприятието далеч не е обикновено. То има големи амбиции и върхове, които иска да постигне и зад всичко това стои сериозен и сплотен колектив, начело с г-н Рангелов, който споделя:
Мечтите са двигател на развитието!
Електроцентралата разработва система, която да захранва труднодостъпни места с електричество. Част от тези места са: Централна и Южна Африка, Югоизточна Азия, Мианмар, части от Индонезия и Пакистан. Токозахранващите продукти, които компания IPS предлага, се използват в 56 държави от цял свят.
През лятото на 2018 година се предвижда и откриването на нов завод. Местоположението му ще бъде в Кърджали. Александър Рангелов споделя, че в рамките на година и половина, заводът ще подсигури работа на 600 души. Там ще се произвеждат токозахранващи системи. Мястото е избрано умишлено, разказа директорът на фирмата:
Избрахме Кърджали на първо място заради страхотната подкрепа, която получаваме в лицето на кмета на общината, от самата община и от областната управа. Оказват ни изключително съдействие. Веднага се решават възникнали проблеми. Получавали сме пълно съдействие и подкрепа и нещата се случват наистина много бързо.
Екипът на IPS цели и откриването на централа извън пределите на България, по-конкретно в Близкия Изток, тъй като най-големите им проекти са там. С отварянето на нова фабрика в този район, ще се оптимизират транспортните разходи и времето за доставката на продукта.
Зад гърба на електроцентралата стоят сериозни инвеститори като: BlackPeak Capital – международна компания, която управлява пари на Европейския инвестиционен фонд, като акционер в IPS се присъединява и американският фонд за чисти технологии PostScriptum. В потенциала им за развитие вярва и гръцката група, оценявана за милиарди – MYTILINEOS Group, която заема важната роля на стратегически инвеститор.
Александър Рангелов и екипът му са поканени в състезание обявено от Spacex, за т.нар. Hyperloop – транспорта на бъдещето, като част от отбор, който участва в съревнованието. Задачата на българския колектив е да разработи захранването на капсулата, която е взела участие в надпреварата. Те прилагат Exeron система, с която през 2014 година в Германия, българският отбор печели награда за иновации. Именно нея използват и сега, като я доразработват.
"Това беше много високо оценено. Направи страхотно впечатление, защото тази капсула може да бъде захранвана не само от конвенционална електроенергия от мрежата, но и от соларни модули, вятърни турбини, т.е. от възобновяема енергия. И ние предоставихме тази възможност чрез нашето захранване." , гордо споделя българският иноватор.
Разработката на екипа на IPS преминава през много критерии на състезанието, но иновацията, която прилагат в захранването на капсулата ги изстрелва на първо място и печелят най-голямата награда. Тя е лично поднесена от Илън Мъск. За чувството, което българският иноватор изпитва при връчването на приза, той споделя:
Имаше много критерии за оценка, но голяма тежест логично имаше иновацията, за която ние допринесохме чрез електрозахранването на капсулата. Това доведе до спечелването на не коя от трите награди, а точно наградата за иновации. И да ти я поднесе Илън Мъск е нещо, което не може да се опише с думи.
Цитатите са от интервю на Economy.bg