Александър Рангелов: Никога не се отказвайте!
Александър Рангелов е Изпълнителен директор на International Power Supply (IPS). Завършил е образованието си в Техническия университет в Мюнхен и днес ще ни сподели повече за работата в IPS - високотехнологична компания, специализирана в развитие, разработка и производство на силова електроника и технологии за преобразуване.
IPS е създателят на оптималата захранваща система, под формата на продуктовата гама EXERON. Основният им фокус е развитието на международните пазар, като в момента имат дъщерни дружества, представители и партньори в САЩ, Австралия, Индонезия, ОАЕ, Нигерия, ЮАР и др.
Откъде идва технологичният дух, станал причина за създаването на International Power Supply?
Технологичният дух, станал причина за създаването на IPS се заражда в лабораториите по Научно-изследователска дейност на Техническия университет (по това време наименуван МЕИ). Заражда се от борбения дух, търсенето на решение и това да не се спираш пред трудностите, докато не се получи.
Какво е да "пораснеш" в България?
Да управляваш бизнес в България, едновременно с това да поддържаш разрастването му, е плод на много години усърден труд. Дейността ни започва в години, в които няма финансиране и подпомагане от частния бизнес. Именно затова пробиването и оставането на пазара само по себе си е доказателство за успех. Ключът към този успех е именно непрестанната всеотдайност и упорита работа.
Преди няколко години "EXERON" стана топ разработка в технологичните среди. Какво е "да достигнеш недостигнатите", като прекараш електричество до забравени места?
Системата EXERON е разработена първоначално за военни приложения в отдалечени райони. Тя е сертифицирана от НАТО с военния стандарт AQAP 2110 за качество, така че всеки компонент отговаря на по-високи изисквания от обикновено. Това включва разполагането на технологията на места, характеризираща се с много тежки условия на околната среда, при температури между - 40 ° C и + 80 ° C , височина над 4000 m над морското равнище и др.Това би било основно изискване за телекомуникационните компании в някои райони на Африка, Азия и Южна Америка. Така продуктите ни се използват в над 56 държави.
Системата се превърна в топ разработка заради - комплекстното решение, което предлага; модулярността му; 100% надежност и разработеното от IPS софтуерно решение.Чрез EXERON ние предлагаме решение преобразуващо енергията, която е навсякъде около нас (вятър, слънце). Използвайки тези неизчерпаеми източници, системата осигурява надеждност на електрическото захранване като спестява разходи на клиента в дългосрочен план.
Докъде стигнахте в работата за състезанието Hyperloop Pod Competition?
Привилегия и чест за мен и всички колеги в IPS е да сме част от екипа на един от отборите (rLoop) в състезанието на SpaceX, Hyperloop Pod, който разработи капсула и се класира на финала. IPS бе поканена да разработи зарядната захранваща система за капсулата и батерията.
Това, което ние разработихме е модулна захранваща система, която захранва и осигурява максимална надеждност на капсулата, т.е. без системата транспортираната капсула няма да има електроенергия, с която да работи.
Почувствахте ли се като победители, когато чухте Елън Мъск да нарича Вашата капсула "най-иновативно изпълнен проект"?
За мен бе невероятно изживяване, когато една от шестте награди, а именно за Pod inovation, получи нашият rLoop отбор - за дизайн, механика, батерия и модулна захранваща система.
След дълги години сбъднах една своя мечта - среща лице в лице с технологичния ми идол - Елън Мъск. Неописуемо!
Преди време разказахме за новия завод на IPS в Кърджали - докъде стигнахте с този проект?
Работата по проекта за фабриката ни за токозахранващи системи в Кърждали е в разгара си. Планът ни е през септември да започнем с първа копка и подбора на персонал. Като в средата на следващата година фабриката ще отвори врати.
Бих искал да изразя своето признание към Община Кърждали, в чието лице намираме огромна подкрепа и съдействие за бързото и безпроблемно развитие на проекта. С него ще допринесем за намаляването на безработицата в региона, като се надяваме да мотивираме много млади хора да насочат професионалните си интереси в електро-инженерната област.
Една от инвестициите ви е тази към бъдещите кадри - учениците и студентите в града. Кога е моментът образованието и бизнесът да се "хванат за ръце"?
Осъзнаваме острата нужда от инвестиране в българското образование. Именно затова планираме стартиране на тясно сътрудничество с местните институции. От подобно партньорство биха имали полза всички страни, участници в процеса. От една страна учениците и студентите, придобивайки квалификация в сферата на иновациите и технологиите, от друга Община Кърджали, придобивайки нови перспективни специалности в образователните институции на своята територия, и не на последно място IPS, получавайки обучени и специализирани кадри.
Вярвам, че превръщането на подобни инвестиции в практика биха допринесли за подем в развитието на българските образование и бизнес.
Ще оставите ли послание на читателите ни?
Всеки неуспех трябва да ви мотивира в търсенето на решение на проблема. Следвайте целите си с пълна отдаденост и никога не се отказвайте! Именно това е ключът към успеха.
Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/ акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.