Александър Тодоров: Влагайте всичко от себе си и не се отказвайте!
Александър Тодоров по образование е инженер-програмист. Фен е на open source софтуера и Линукс, активно работи с локалната ИТ общност в България. Мечтата му е да създаде най-силният open source екип в България. Александър е един от лекторите на HackConf 2016, която ще се проведе този уикенд.
Ти си Senior QA с близо 10 години опит. Разкажи ни повече за същността на своята професия?
Quality Assurance е професията, която се занимава с тестване на софтуер, намиране и верифициране на дефекти, управление процеса на тестването, изграждане на инструменти и инфраструктура за тестване и оценка на риска.
Професията включва много разнообразни профили, които варират от силно технически до силно управленски. Ние сме хората, от които зависи продуктът да достигне до клиента с максимално добро качество. В зависимост от организацията, в която работите, старши QA може да има много голяма власт и правомощия за контрол над продукта.
Какво те насочи първоначално към IT сектора?
Още от малък бях запален по метематиката и точните науки. Завършил съм природо-математическа гимназия, където най-интересният предмет беше информатиката. Тук роля изиграха и моите учители, които отговаряха на всичките ми въпроси и успяха да запалят в мен интереса към програмирането и ми позволяваха да използвам училищните компютри, за да експериментирам и да се науча.
Според теб какво ни липсва, за да достигнем мечтаната цел на мнозинството от IT сектора - България да стане Силициевата долина на Европа?
Много зависи от това как дефинираш същността на Силициевата долина. Смятам, че по технически умения и брой добри специалисти отдавна сме я достигнали. Имаме и положителните примери за развойни центрове, както на чужди, така и на български компании. Имаме и фирми, които оперират на световната ИТ сцена без никой да знае, че в тях има българско участие. За да станем Силициевата долина на Европа трябва да заложим повече на развитието на собствени продукти вместо на аутсорсинг индустрията и да гледаме смело към световните пазари.
Предстои ти участие в HackConf 2016. Каква тема ще представиш на аудиторията?
Темата ми на HackConf 2016 ще бъде mutation testing. Това е когато автоматично променяш програмата, която се тества, за да провериш доколко адекватни са тестовете ти. Теорията зад нея не е нова, но чак в последните 2-3 години започнаха да се появяват подходящи инструменти за работа с тази техника. По стечение на обстоятелствата съм и съавтор на един от инструментите за mutation testing.
Подскажи на някои от нашите читатели, които ще присъстват на събитието кой е въпросът, който си искал да ти зададат на събития, но никога не са го правили и защо точно него?
Мисля, че това е въпросът "Как да стана по-добър?", което е и темата на конференцията. Прави ми впечатление, че доста хора казват "аз искам да успея", "аз искам да се науча" или "аз искам да стана програмист, предприемач, еди какво си" без да си дават сметка как се постига това. Истината е, че независимо от професията човек може да бъде успешен, ако винаги влага всичко от себе си и не се отказва.
Кое е било най-голямото предизвикателство до момента в твоята кариера и как си се справил с него?
Най-сериозната ми задача беше да координирам тестването на Red Hat Enterprise Linux, версия 5. Това е продукт, който се използва от всички компании по света и носи над 90% от приходите на компанията. Преди няколко години имаше сериозен технически проблем. Тогава трябваше да взема решение дали да забавим излизането на новата версия на пазара с неопределен срок или да доставим на клиентите счупен софтуер. Решението беше да изчакаме, от което последваха 2 седмици, в които се наложи да повторим цялото тестване извършено в предишните 2 месеца. Това бяха 2 седмици на изключително много стрес и недоспиване. Как се справих? По онова време не съм се замислял за варианта мога или не мога да се справя с предизвикателството. Просто седнах и свърших работата, която се очакваше от мен.
Ти си човек, чиято специалност е да открива бъгове. Кои са бъговете на България, които би изчистил, ако можеше?
Хммм, доста сложен въпрос, а и обикновено програмистите са тези които изчистват бъговете. Ние тестерите само ги откриваме. Това, което харесвам в open source обществото е свободата да се захванеш с каквото решиш и да помогнеш по начин, който е най-удобен за теб. Много ми се иска да изчистим апатията в младите хора и те да имат усещането, че са добре дошли да работят за промяна във всяка една област на живота. Имам наблюдения, че такива процеси вече са започнали да се случват и съм убеден, че съвсем скоро те ще достигнат критична маса.
За пример мога да дам инициативите за подобряване на образованието (Уча.се и по-добрите ИТ академии) и социалното предприемачество (например приложението Гражданите).
Твоят съвет към младите българи е...
Преди да дам съвет ще ви разкажа как се озовах на сегашната си позиция. Бях кандидатствал за работа като програмист на C, но нямах достатъчно умения за нея. Вместо това ми предложиха работа като тестер, като в този момент аз не знаех какво точно представлява тази професия. Без да се колебая приех и в рамките на няколко дни отидох да живея в чужбина. След това успях да се върна като запазих работата и служебните си привилегии.
Моят съвет към младите е: не се страхувайте да експериментирате и да бъдете активни. Запомнете, че в живота никой не ни е длъжен с нищо и успехът и провалите зависят само от нас самите. Непрекъснато си поставяйте високи цели и следвайте мечтите си.
Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.