Успелите

„Алтернативно Движение Пaрадигма“: Прекарвайте повече време с децата си!

Сдружение „Алтернативно Движение Пaрадигма“ има свой създаден проект под наслов “Без компютри – Играй и се весели истински, без умни технологии".  Целта на проекта им е да ограничат влиянието на смарт технологиите върху живота на децата. Тяхното желание е да се отделя повече време за полезни и възпитателни дейности, децата да се развиват естествено в реалния, а не във виртуалния свят. Много важна роля играят родителите, които понякога отдадени на ежедневната си работа, забравят да се включат в занимания заедно с детето. Разговаряхме с председателя на движението - Мехмед Дерменджи. Ето какво сподели той.

Разкажете ни повече за създаването на проекта.

Проектът се появи като идея след проучване на въпроса за влиянието на смарт технологиите върху подрастващите, младежите и най-много игрите като сфера на влияние. След задълбочени проучвания и търсене на материали по темата се оказа, че този проблем е изключително важен и заслужава да му се обърне специално внимание, за да може да се разгледа от всички страни и да се даде становище по темата както от специалисти, така и от родители, а и от самите деца и младежи. А това може да се случи с организиране на срещи и общи събеседвания по темата. Ние сме разработили конкретна тематика за самия процес.

Целта на Вашата организация е да намали влиянието на технологичния свят върху децата. Зависими ли са те от него в 21 век?

Целта ни е да успеем да накараме и родителите и децата да се замислят сериозно върху влиянието на технологиите над възпитанието, какво им дават и какво им отнемат. Не целим пълно ограничаване, ние целим умерена употреба. Всичко прекалено вреди, а не помага. Искаме да предотвратим онзи момент, когато вече ще е късно за размисли и ще се налага да се действа по-сериозно, ако се прекали и стигне по-далече с ползването на технологиите например игрите, които при прекомерна употреба пораждат зависимости, нетипично поведение при децата и младежите, влияние над психиката, недобро и неправилно възпитание, агресия, невъзприемане на нормалните неща от страна на младежите и децата, и много други. Ако се прекалява с технологиите накрая се стига до зависимости, скъпи разходи за лекове и здраве.

Помагат или вредят технологиите и къде е границата между виртуалния и реалния свят за едно дете?

Ние смятаме, че няма нищо по-хубаво от това децата да прекарват времето си с любимите занимания и да се развиват положително и пълноценно. Тук е мястото да отбележим, че в това развитие има два полюса разделени на плюс и минус.

Положителното е, че децата, когато се занимават с любимите си занимания, го правят с огромен интерес и желание - това не може да се отрече и е факт. Допълнително, положителната страна има две подточки, а те са с какво се занимава това дете или младеж, какви са му интересите, родителите запознати ли са, знаят ли и така нататък. Първо, ако заниманието на детето е четене на книги, какво по-хубаво от това, или детето обича да се събира с връстници и си играят например на "гоненица" или "жуменка", много добре до тук.

Второ, има и положителни Интернет игри, които помагат на менталното развитие на децата, но тук пак се спираме на въпроса, колко време е добре да се прекарва пред монитора и ако се прекали няма ли да навреди на зрението, няма ли да получи главоболие това дете - въпрос с два отговора.

Отрицателните полюси са, когато това дете започне да иска да прекарва повече време пред монитора или дисплея на телефона като играе и не желае да се занимава с подготовка за училище, домашни, игри с приятели навън - естествени процеси и занимание за забавление или просто не може без своя технологичен аксесоар. Тук е мястото да отбележим, че това е вредната страна на технологиите с прекомерно използване, виртуална реалност, която обърква психичното развитие и нормално възпитание на децата. Това може да се спре навреме, ако родителите се намесят като не позволят усложняване на ситуацията.

За децата е важна социалната среда и общуването с тях. Как смятате, че Вашата програма ще помогне те да се социализират в реалния свят?

Ако има случаи на вече допуснати зависимости от умни технологии (например виртуални игри), ние сме направили цяла програма как децата, които са станали зависими да започнат отначало своето детство. Това няма да е трудно, ако имаме тяхното съдействие, както и на самите родители. Имаме няколко разработени методи, които ще имат положително въздействие още от първия ден. Ще направим всичко необходимо да им върнем детството обратно. Това ще стане със взаимни ролеви игри, общи занимания, отборни игри, социални контакти и общуване със специалисти психолози и други.

Игрите и забавлението допринасят както за развитието на детското въображение, така и за емоционалното им израстване. Какво е важно да знаем, за да бъдем полезни на децата?

Много е важно да не се пречупва увереността на детето. Дори и да не се е справило добре, никога не трябва да му се каже, че той не е успял, това автоматично го кара да се чувства неуверен и последиците са отрицателни, както за развитието, така и за психиката на детето. Самите родители да отделят колкото се може повече време на децата си, да ги научат на полезните игри и истинския контакт с връстници.

Детето, ако има проявен талант, да го стимулират да го развива и да не го възпрепятстват, какъвто и да е той. Да позволяват да играят и на компютри и смартфони, но да е контролирано, какво играят и колко време ще позволят. Въпреки всичко, няма по-хубаво от истинските игри в истинска социална среда с връстници, като си измислят различни занимания и игри като "гоненица" например, децата едновременно спортуват и се забавляват, какво по-хубаво от това.

Как технологиите могат да се интегрират в образованието, за да са полезни за подрастващите?

Технологиите могат да се интегрират, ако съответното учебно заведение има необходимия ресурс - човешки и материален - да избере правилния хардуер и софтуер за подпомагане, подобряване и усъвършенстване на знанията на децата. Има различни компании, които предлагат много добри предложения в тази сфера. Всичко може да бъде реалистично, ако се започне работа навреме с добър проект, който да има ясни цели и очаквани резултати. Да се избере целта на проекта, как ще бъде направен и постигнат и какви резултати се очакват след неговото реализиране.

Родителите са най-важната част от живота на едно дете. Понякога е трудно да се съчетае работното им ежедневие с това на детето. Какво могат да направят, за да компенсират пропуснатото време с децата?

Връзката между родителите и децата се поражда още в началото на техния житейски път. В забързаното ежедневие и трудните икономически условия на живот в страната често се забравя фактът, че децата са по-важни от материалните зависимости и нужди. Вярно е, че без материалните възможности няма как да се задоволи дори и елементарна социална нужда като храна и дом например, но тук не коментираме това.

Ние целим да събудим онези родители, които са избрали кариерата пред семейството, кариерата пред децата. Държа да отбележа, че отговорността е на двамата родители, така че добре да си преценят кое е по-важно, децата и семейството или кариерното развитие и материални стимули, защото годините си минават бързо и ако се изпуснат най-важните моменти от развитието на децата в семейството, тази липса не може да се компенсира (възстанови) дори и със силата на парите.

Затова ще кажа на всички родители, прекарвайте максимално повече време с децата си, учете ги на правилното, не им се карайте, не ги нагрубявайте, говорете им като равноправни, не ги наказвайте, винаги контролирайте заниманията им, общувайте с тях, общувайте на всякакви теми, нека знаят и се учат децата от малки. Дори и да направят бели няма да има никакъв ефект наказанието или говоренето на висок тон. И много важно е децата да растат в пълноценна среда с майка и баща!

Посланието Ви към родителите и техните деца?

Родители, уважавайте децата си като равноправни, научете ги още от малки сами да могат да правят своя избор. Вие им покажете - научете ги кое е полезно и кое е вредно за тях. Понякога Вие сами може да се научите на ценни уроци от самите деца, затова не ги подценявайте и им вдъхвайте увереност, смелост и жажда за знание, учение, четене на книги, полезни занимания прекарани с Вас. Всяка секунда прекарана с тях те ще я оценят изключително много, а още повече ще оценят онова, на което ги научите. Стремете се да ги учите на истински знания и умения. Не ги разглезвайте, не ги учете на готово, не им презадоволявайте исканията. Нека ценят труда ви, а вие ги научете на това.

Животът е колело, което се върти и все някой ден те ще пораснат, а вие ще остареете. Стремете се да сте винаги до тях, винаги заедно.

Родителите и децата - заедно!

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Десислава Славова

Един млад човек във вихрушката на 21 век. Страстен любител на литературата, пътуванията и позитивните хора.

Оставете коментар

0 коментара