Альоша Илиев е новият европейски вицешампион по борба за кадети

На Европейското първенство по борба до 17 и до 20 години в Нови Сад (Сърбия), българските борци постигнаха значителни успехи, въпреки някои загуби.

Альоша Илиев, роден на 4 април 2007 г. в Селановци и състезател на клуб "Плевен", спечели сребърен медал при 55-килограмовите в класическия стил. На финала той отстъпи с 1:5 пред Иля Кандалин (Русия), световен и европейски шампион, който защити титлата си от миналата година. През 2021 г. Илиев стана втори на Европейското първенство за момчета. Три пъти е бил номер едно номер едно на Балканите. Илиев има по-голям брат, Иво Илиев, който е в мъжкия национален отбор по борба и е бронзов медалист от европейски първенства до 23 г.

Калоян Иванов (48кг) загуби с туш от Бохдан Макаровец (Украйна), а Денис Лазаров (110кг) бе спрян от руснака Петрос Кургинан с 0:3.

Радостин Василев донесе втори медал за класиците, като спечели бронз в категория до 92 кг. В решителната схватка състезателят на ЦСКА се наложи над Юлиус Гикарас (Литва) с 5:1. Преди това Василев записа три победи - над Христофер Кошар (Словакия) с 8:0, Серкан Бакър (Турция) с 10:2, и унгареца Андраш Будай със 7:1. На полуфинала, обаче, загуби с туш от Саид Пашаев (Азербайджан), който по-късно стана европейски шампион.

Другите ни представители Станислав Иванов(45кг), Ясен Григоров(51кг), Андрей Дюзев(60кг) и Сергей Стоев(71кг) за съжаление загубиха в своите категории и отпаднаха.

Илинка Стефанова е единствената българска състезателка, която продължава на репешажите за бронза на Европейското първенство при кадетките в Нови Сад, Сърбия. В категория до 65 кг тя загуби с туш от бъдещата финалистка Бейза Акъш (Турция), което ѝ даде втори шанс да продължи битка за отличията. Валерия Станчева, която стана номер 1 в Европа при момичетата, загуби в първия кръг при 49 кг от украинката Олена Колубай с 1:3, след като треньорската контестация не беше уважена. Олга Попова (57 кг) спечели срещу италианката София Мария Пира с 9:0, но загуби в следващия кръг и отпадна. Изабела Мирчева (73 кг) също приключи участието си.

Българските борци показаха борбен дух и постигнаха значителни успехи на европейската сцена, което вдъхва надежда за бъдещите им изяви.