Анелия Димитрова: Избрах да се върна, защото тук имам възможност да направя промени
Анелия Димитрова завършва бакалавърска и магистърска степен по „Политология, икономика и международно право“ в Хайделберг, Германия. През последните 10 години развива себе си в сферата на Човешките ресурси. Преди 6 години се изправя пред приключението КАТРО, като от 2013 г. е самостоятелен управляващ директор на компанията, която е част от австрийската CATRO Personalberatung. Има специализация по организационно консултиране от Дружеството на психолозите в България, НЛП диплома за НЛП практик от Международната НЛП академия в Лондон.
Анелия: Трудно ми е да се опиша с две думи дори и като професия, защото самата ми работа е многопластова. Но мисля, че няма да излъжа, ако кажа, че съм консултант по професия и психолог по призвание, защото това, което най-много ми доставя удоволствие в работата, е буквално да разчовъркваме организациите, с които работим, за да разберем какво вълнува и мотивира хората там, кое го прави щастливи и ангажирани и съответно да ги подкрепим в разгръщането на потенциала им.
Кариерният ми път се разви доста по-различно, отколкото си го представях по времето, когато следвах в университета. Тогава вярвах и мечтаех да променя света - е поне на ниво Европейски съюз. След стажове в европейските институции всъщност установих, че правенето на политики за всички европейски граждани, колкото и да е вълнуващо, не е нещо, което можеш да проследиш като директен ефект върху хората – крайните ползватели на тези политики. Сигурно в дългосрочен план е възможно, и все пак си много далеч от хората, бъдейки част от тези институции. И това като че ли предопредели пътя ми да тръгне в друга посока.
Заминах за Германия, за да следвам. Беше логично продължение на немската гимназия, която завърших в Хасково и на желанието ми да опознавам нови култури и начин на мислене, което все още ме привлича.
Паралелно със следването си, работех на различни места – като асистент в адвокатска кантора, инструктор по аеробика и тае бо, и експерт изследвания в Европейския център за икономически изследвания в Манхайм, стаж в Бундестага, и проектен асистент в централата на SAP. Всяка една от тях ми даде по нещо – технически и практически знания, разнообразни умения, контакти, някои от които пазя и до днес. Но най-вече ме научиха на отговорност и дисциплина, как да управлявам времето и бюджета си, разчитайки единствено на себе си. Научиха ме на истината, че не е най-важно колко пари изкарваш, а в какво ги инвестираш и как това се изплаща във времето.
Избрах да се върна в България, защото знаех, че тук ще имам възможност за промени... за големи промени - не на ниво политика, макар и да имах шанса да участвам в работни групи към министерствата, отговорни за образование на възрастни и учене през целия живот. Промяната я виждах на ниво организации, в които работя с все повече и по-разностранни групи – чрез европейските проекти се докоснах до различни групи в по-неравностойно положение – младежи, израснали в институции, младежи, преборили рака, хора, изпаднали от пазара на труда поради някакво по-тежко заболяване…
Всички те имат огромна нужда от това, някой да повярва в тях, а не да ги съжалява. Да им помогне да намерят себе си, да опознаят собствените си ресурси и силни страни, които ще им помогнат да реализират мечтите си. Именно възможността да реализирам промяна на ежедневно ниво, но и на по-дълбоко стратегическо ниво, ми дава изключителен стимул за развитие.
В България, намерих това, което истински ме вълнува и мотивира – именно да подпомагаме компаниите, идентифицирайки най-добрите таланти, да подкрепяме хората да намерят най-подходящата професионална реализация за себе си, да правим хората в организациите по-щастливи и удовлетворени от средата, в която работят, чрез дългосрочни програми за обучения, коучинг и индивидуално консултиране за личностно и професионално развитие.
Осъществявам мечтите си работейки това, което винаги съм искала, и което открих като свое признание. Както беше казал президентът на една от най-големите стоманодобивни компании в Америка - Бенджамин Франклин,
Рецептата за успех се състои от няколко основни съставки: да избереш работа, която обичаш, да дадеш най-доброто от себе си, да улавяш възможностите около теб и да се обградиш с добър екип.
Е, аз се старая непрекъснато да забърквам правилния микс от съставки, като различни неща излизат по различно време на преден план – миналата година бях финалист в конкурса на Икономедия за Next Generation Leader, който ми гарантира стипендия за Executive MBA в City College към Sheffield University. Това беше чудесна възможност да разширя хоризонта си като мениджър и същевременно да се фокусирам в моята специалност Човешки ресурси като професионалист. Към настоящия момент и за близките години приоритет ще бъдат разрастване на екипа и на компанията като цяло и съм сигурна, че след най-много година-две ще изникне ново предизвикателство.
Това, което ми носи удовлетворение и смисъл в живота и ме води напред и личностно, и професионално, е че към всеки един момент аз давам и съм дала най-доброто от себе си, предвид знанието, уменията и ресурсите, с които съм разполагала. Не ме плашат трудностите и предизвикателствата, защото именно това е начинът, по който учим най-много. Хубавите моменти ни носят положителни емоции, но не винаги се замисляме, кое точно ни е помогнало да успеем. Затова е важно винаги да си задаваме винаги въпроси след даден успех/неуспех - защо и как се стигна дотук, какво можем да си извадим като ценен урок за бъдещето.
Принципът, който неотменно прилагам в живота и работата си, е да бъда вярна на себе си и да не правя компромиси с ценностите, които изповядвам – а именно честност, интегритет и отдаденост във всичко, което правя.
Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.
Дървосекачът
2017-03-29 17:24:40 Reply...и така, г-це Димитрова ! :
- Се ли присъединихте И-Вие ЗА Двустъпковата ?