Антична гробница в Поморие кандидатства за влизане в ЮНЕСКО
По време на дискусията „Чудесата на Поморие – нови възможности за развитие на културно-исторически туризъм в региона“, протекла при засилен интерес, бе обявено, че античната куполна гробница в Поморие ще бъде предложена за включване в списъка на световното културно наследство под закрилата на ЮНЕСКО. Гробницата е обект с национално значение и е изключителна държавна собственост.
Единственият проблем, който може да възникне е спор за терена около културно-историческия обект, тъй като земите около погребалното съоръжение е собственост на Селскостопанската академия, а в близост се намира Институтът по южни култури, но той е със затихващи функции. По време на дискусията бе направено предложение върху терена да се създаде ботаническа градина с южни култури, които са представителни за целия район. Бе заявено още и че Общината е готова да гласува за смяна на собствеността на имота и след това да внесе предложието в областната управа на Бургас.
Гости на общественото обсъждане бяха министърът на околната среда и водите Ивелина Василева, сливенският митрополит Йоаникий, както и професорите Божидар Димитров и Николай Овчаров.
Държа античната куполна гробница да се предаде на община Поморие. (…) Убеден съм, че Иван Алексиев ще се грижи много добре за гробницата и ще я развие като проект, заяви проф. Димитров заяви.
Димитров предложи да се изгради и паметник по повод 1100 години от битката при река Ахелой, които ще отбележим догодина.
Античната куполна гробница се намира на около километър от Поморие и на 300 м от пътя Поморие-Бургас. Гробницата датира от ІІ-ІІІ век. Счита се, че тя е мавзолей на знатна тракийска фамилия от Анхиало и в нея са извършвани ритуали в чест на култа към слънцето. През летния сезон съоръжението работи от 10:00 до 18:00 ч., когато е отворено за посетители, а през зимата влизането в нея става със записване.
Начинанието на местните власти, историци и археолози куполната гробница да бъде включена в списъка на ЮНЕСКО, определено е позитивна инициатива. И със сигурност е насочено към опазване на археологическия паметник и съхраняването му за поколенията.