Археолози откриха важни артефакти в района на античната крепост "Помодиана"
Позлатена част от ръка и фрагменти от бронзова статуя откриха археолози по време на разкопки край ломско село. Находките са намерени в античната крепост "Помодиана" в територията на село Станево. Предполага се, че двата артефакта са част от торса на една и съща статуя, изобразяваща римски император. Новината съобщи научният ръководител на проучването Владислав Живков от Националния археологически институт с музей при БАН.
През тази година археолозите установиха, че крепостта е на два пъти укрепвана през 4-и и през 6 -и век. Сега с помощта на новите находки изследователите открили, че има данни за по-ранно обитаване - от 3-и век. Предполага се, че отлятата от бронз статуя, позлатена с тънък слой, е била в реален човешки размер - между 160 и 180 см.
Историята говори, че по това време са се позлатявали само статуи на императори и богове. Изхождайки от това твърдение, екипът смята, че най-вероятно статуята е изобразявала някой от т.н. "войнишки императори" - владетели на римската империя, които са били избирани от армията, затова често е имало смяна на владетеля начело на империята. Учените откриват следи от изгоряла постройка, като в нея са били намерени и самите артефакти, а сградата е имала поне 3 металургични пещи. Около парчетата от статуята имало инструменти, за които се смята, че са били използвани за разрушаването на статуята с цел да бъде сложена в пещите за претопяване и използване на металът.
Досега в района на крепостта "Помодиана" са открити над 200 находки:
"Разкопките в някогашната крепост "Помодиана" са започнали през лятото на миналата година с финансиране от Министерството на културата. След оттеглянето на археолозите на мястото са влезли иманяри с булдозери. С финансиране от община Лом през лятото на тази година започват спасителни разкопки от археолозите. Отпуснатите средства са вече изчерпани, но няколко археолози копаят доброволно, за да спасят находките в "Помодиана" от иманярите, и се оказва, че има защо", разказва Владислав Живков на 1 ноември пред БТА.
Снимки: Община Лом