Археолози връщат блясъка на Вишеградската крепост
До началото на юли тази година ще протече археологическо проучване на историята и устройството на един от най-атрактивните средновековни замъци в Родопите - крепостта Вишеград. Тя е оставила огромен отпечатък в хода на българската и европейската история, за което екипът от археолози се надява да ѝ върне заслуженото признание.
Крепостта Вишеград се намира над язовир "Студен кладенец" в близост до град Кърджали. Посещавайки останките от средновековния замък, не е трудно да си представим какъв живот е кипял на това място преди векове. Представата за красотата и внушителността на Вишеградската крепост се допълва от свидетелствата на хронисти и летописци, сред които Жофроа дьо ла Вилардуен. Той описва пристигането на латинската армия тук в началото на XIII век и така утвърждава замъка като ключово място от историята на Четвъртия кръстоносен поход.
Блясъкът на замъка обаче далеч не се свързва само със Средновековието.
„Връщайки се назад във времето, ще стигнем до неолита - долината е кипяла от живот във всички исторически епохи", казва археологът проф. Николай Овчаров в интервю пред БНР.
Днес Вишеград попада сред шестте исторически обекта, определени като приоритетни за археологически разкопки. Проучването на крепостта вече е започнало с екип от 25 работници. Археолозите очакват да потвърдят предположението, че замъкът е изпълнявал функциите на класическа управническа резиденция, а не на военна крепост.
Въпреки намесите и посегателствата над Вишеград екипът се надява в края на работния процес крепостта да бъде добре изчистена и запазена, което ще я направи още по-привлекателна туристическа дестинация за кърджалийския регион.
"Някога, хайде да помечтаем малко, ако се вдигнат стените, като ги разкопаем, ще може да бъде осветен и ще се вижда от Кърджали. Като Царевец както се вижда, така ще се вижда Вишеград от Кърджали“, добавя проф. Овчаров.
Снимка: Ahrida.org