Археолози разкриха олтар на базилика близо до Царевец
Екипът на проф. Хитко Вачев се натъкна на олтар от византийска базилика, при проучванията си на Богородичния манастир под хълма Царевец. Вече трети археологически сезон екипът на проф. Вачев копае при средновековния манастир, имащ за патрон Богородица.
Базиликата, чийто олтар е разкрит от проучвателите, е построена през V век и е функционирала до началото на VII век, когато е разрушена. Размерите й са 30 метра дължина и 18 метра ширина. Засега такъв метраж е фиксиран от археолозите, които продължават да копаят, за да проучат византийския храм в неговата цялост.
Върху базиликата от V век е построен манастирът от времето на Второто Българско царство, посветен на Света Богородица. В Търново, и околностите му, има няколко манастира от столичния период на града, чийто патрон е Божията майка. Дарител и покровител на манастирския комплекс, проучван от проф. Вачев, е цар Иван Александър. Под основите на сградите от XIV век има няколко архитектурни пласта. Този от V век се свързва със съществуването на ранновизантийския град Зикидава (букв. "Градът на Девата"), заемал територията на хълмовете Царевец и Момина крепост.
Олтарът е най-важната част за всеки култов комплекс. Размерите му, поне засега, доказват, че става дума за базилика. И ако в началото на разкопките наличието на тази базилика беше повече хипотеза за мен, вече съм категоричен, че тя е съществувала. Сега вече не става дума просто за култова сграда, върху която е построен Богородичният манастир, а за базилика, споделя проф. Вачев.
Проучването на манастирите около Царевец е слабо през годините и разкопките, провеждани от проф. Хитко Вачев, дават нова светлина върху духовния живот на средновековния Търновград.