Азбуки - нов безплатен шрифт с българска кирилица
Замислял ли си се каква част от душата ни живее на върха на пръстите ни? Не? Доскоро и ние не бяхме. Но напоследък не можем да спрем да мислим за това. Дали въвеждаме програмен код, свирим на пиано или цигулка, пишем любовно писмо, държим тенис топка или ракета, рисуваме с четка, драскаме с тебешир, проследяваме буквите по страницата, докато четем - всичко това се докосва до нас. Съвсем буквално при това. Запечатва се дълбоко в съзнанието ни. Често не забелязваме тези дейности или връзката между тях, а тя би трябвало да е очевидна, нали?
Защото с всеки жест ние създаваме нещо и пресъздаваме света около себе си.
Дори в този момент пръстите се местят между различните букви на клавиатурата и думите достигат до теб (надяваме се).
Какво пишем, но и как изглежда написаното, са тясно обвързани с това, как ще ни възприема светът. И във времена, когато все по-рядко посягаме към лист и химикалка, шрифтовете са нашият почерк. Обикновено не ни правят голямо впечатление и донякъде това е целта - да не ги забелязваме. Погледът ни минава гладко през тях и ги разчитаме идеално. Но дори да не можем да четем, пак виждаме символите, запомняме как изглеждат, запечатваме ги в съзнанието си. Така различните шрифтове “казват” различни неща. И дори без да го осъзнаваме, стават част от нашата национална идентичност.
Затова ние от Uspelite.bg заедно със столичната брандинг агеция BRANDLY решихме да създадем шрифт с българска кирилица, който да показва кои сме като народ. Нашите букви, нашата сърцевина, нашата душа. Защото да си патриот (с И, не с Е) стига много по-далеч от това да закачиш българското знаме на балкона си или портрет на Левски в стаята. Да си патриот е всеки малък ежедневен акт, който показва нашата национална идентичност и вяра във възможностите на хората в България. Защото бъдещето често изглежда мрачно, но от нас зависи да не спираме да светим. С всяко малко (или голямо) действие, с всеки правилно изхвърлен боклук, с всеки жест на съпричастност, с всяка буква, която се превръща в дума. И от нас зависи какво и как ще изпишем.
Защо българска кирилица?
Знаеш ли, че от 2020 година насам 24 май вече не се казва „Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост”, а се превърна в „Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност”? И дори да не можем да го запомним в неговата цялост, промяната набляга на нашия принос и акцентира върху българската азбука.
През март тази година министърът на електронното управление Божидар Божанов съобщи за една нова инициатива - въвеждане на българската форма на кирилицата в сайтовете на държавната администрация. Имаше много въпроси около това, но един се открояваше най-ясно:
“Защо българска кирилица, каква е разликата?”
Повечето кирилизирани шрифтове са руски или украински и макар че си приличат, не са идентични (нещо като бялото саламурено сирене и гръцкото сирене Фета - сходни са, но всички знаем, че нямат еднакъв вкус и дори вид). Така е и с българската и руската или украинската форма на кирилица - още на пръв поглед се забелязват разликите в някои букви. Българските са някак си по-меки, по-заоблени, по-ръкописни дори. За съжаление, към момента няма много шрифтове с българската форма на кирилица, а ние искаме да покажем не само нейната красота, но и важността ѝ.
Защото на кирилица пишат над 250 милиона души и макар всички ние да си приличаме, всеки има своята идентичност.
Затова се опитахме да създадем нещо в духа на традициите, но с поглед напред. Защото вярваме, че миналото е там, за да ни учи, как да градим по-светло бъдеще като запазим същността си. И ако “и ний сме дали нещо на света”, искаме да покажем, че можем да продължим да даваме. Като започнем от шрифт с българска кирилица, който всеки може да изтегли съвсем безплатно и да знае, че буквите, които излизат от върховете на пръстите ни, не само изглеждат български, но са български.
Зад шрифта, наречен Азбуки (кръстен е на първите две букви от глаголицата), стои ръката на талантливата Анита Рупова - графичен дизайнер, който интерпретира по нов и модерен начин типичните български ръкописни букви.
"Вдъхновението идва от любовта към буквите, думите, както и от самото творене (било то писане, рисуване или друг вид творчество). Езикът е нещото, което използваме всекидневно, а през последните години все повече и дистанционно. В нашето всекидневие шрифтът присъства почти постоянно - четем новини, книги, вестници, общуваме с хора във виртуалното пространство, създаваме дизайни, реклами, уебсайтове и всичко това има свой собствен стил и душа. А българската кирилица носи именно душата на нас като народ.", разказва Анита.