Българи създадоха сателитна карта за НАСА
Екипът на Евгения Сарафова, доцент в Геолого-географски факултет на Софийския университет, заедно с Денис Урумов, от специалност География във Виенския университет в Австрия, бяха почетно отличени за участието си в Pale Blue Dot Challenge, организиран от НАСА и мисията на САЩ във Виена.
Доцент Сарафова и 19-годишният Денис Урумов изготвят сателитна карта, която показва бъдещи прогнози на моделите на засушаване и данните за изгорели площи. Целта е да подобрят качеството на живот на бъдещите поколения на земята, тъй като опитът показва, че въпреки навременните предупреждения от метеоролозите за силни и опасни бури и дъждове, често местните власти са недостатъчно подготвени.
Картата на Денис Урумов и доц, Евгения Сарафова
Тяхната визуализация изобразява ясни модели на непропорционално въздействие върху уязвими или маргинализирани общности, особено в селските или слабо развитите райони по целия свят.
"Виж това, дали да пробваме?" довело до впускане на тандема в предизвикателството за работа със софтуер на NASA – National Aeronautics and Space Administration.
Отне ни няколко месеца умуване на възможности за данни, проблеми, софтуер, които да използваме - това бе най-трудното като че ли - какво да изобразим, за да бъде интересно, красиво, отговарящо на изискванията и сьщевременно да успеем със сроковете., споделя доц. Евгения Сарафова.
Снимка: Доц. Евгения Сарафова
След това, доц. Сарафова пише 300 реда код на JavaScript - език, който не владее до момента, и създава първата си функционална карта с Google Earth Engine, която обаче накрая не използват за конкурса.
От своя страна, отличникът и златен медалист от Международната олимпиада по география в Индонезия през 2023 г., Денис Урумов, оформя изцяло крайния външен вид на картата, дадена му като заготовка от Евгения Сарафова. Също така, използва някои пльгини на QGIS (софтуера, разработен от доброволци, с който всеки може да работи, стига обаче да има необходимите умения),съчетава базовата карта с данните и оформя всичко така, че да отговаря на изискванията.
Снимка: Денис Урумов
Потапяйки се в предизвикателната технологична страна на географията, те успяват да съгласуват работата за конкурса със сесията на 19-годишния младеж, който е първи курс, заедно с януарската сесия на доц. Евгения Сарафова.