Българин e новият световен шампион по карате киокушин!

След оспорвана битка на големия финал българинът Алекандър Команов надви съперника си и спечели световната шампионска титла в категория до 90 кг. В състезанието участва и братът на Александър – Иван Команов, който спечели сребърен медал и стана вицешампион в категория до 70 кг.

Голямата победа за Александър беше постигната на едно от най-големите състезания по карате киокушин за годината – Световното първенство на KWU. То се проведе на 9 и 10 декември в Екатеринбург, Русия и в него участваха състезатели от цял свят, а конкуренцията беше изключително силна, тъй като цветовете на страните представителки бяха защитавани от едни от най-добрите състезатели в спорта в момента.

След оспорвана битка на финала с представител от Литва, Александър Команов успя да се пребори в категорията до 90 кг и се окичи със златния медал. Освен златото и среброто, националите на Българската карате киокушин федерация завоюваха още 4 отличия. Дилян Николов, Ия Костова, Христо Георгиев и Георги Дойчев станаха бронзови медалисти. Така българските ни каратисти си тръгват от едно от най-трудните и престижни първенства в света с общо 6 медала.

Това е поредното отличие за Александър, който е и световен шампион по киокушинкай карате в Япония, успял да си спечели овации след победа над бодигард от личната охрана на руския президент Владимир Путин по време на световно първенство в Япония, 2012г. Постиженията му обаче далеч не приключват дотук. Има 103 победи в киокушин, двукратен световен шампион, двукратен вице-световен шампион, трикратен шампион на Япония, седемкратен европейски шампион, двукратен вице-европейски шампион, два пъти трето място на европейско първенство, вице-азиатски шампион, шампион на Австрия, шампион на Испания, Балкански шампион, десеткратен републикански шампион, петкратен призьор за “Най-техничен състезател”, двукратен носител на наградата за ‘Най-добро тамишивари’, двукратен носител на наградата за “Най-висок боен дух”.

Команов също така е взимал участие в професионални ММА боеве, където рекордът му е 3-0 (победи-загуби). Всички победи са взети с нокаут. Александър Команов е награден за “Спортист номер едно на Пловдив” за 2014г. и притежава най-високата титла за спортно майсторство - „Заслужил майстор на спорта”.