Успелите

България е пълна с велики жени. Да си припомним историите на няколко от тях

Всяка година наближаването на осми март ме оставя озадачен. От една страна, виждам как много еманципирани дами около мен отричат празника като социалистическа отживелица или ден на майката. От друга, като син и внук на страхотни учителки осъзнавам, че имаме много поводи да се гордеем с жените в България. 

Именно заради това се зарадвах много, когато попаднах на инициативата на две приятелки, нагърбили се със задачата да разкажат историите на десет велики българки с поредица от илюстрирани портрети и биографични данни.

Макар да са израснали в един град, Мария и Ралица се запознават едва наскоро - в Instagram. Мария харесва много илюстрациите, които Ралица публикува в профила си, а от своя страна тя с интерес следи публикациите ѝ, които често са свързани с екология и феминизъм - интереси, които и двете споделят.

Обсъждат идеята да разкажат с текст и илюстрации десетте истории и бързо се захващат с това да ни покажат, че когато говорим за будители, не трябва да спираме с имената на велики мъже като Левски, Бенковски, Вазов, Каравелов и десетки други.

“Идеята се зароди покрай това, че съм изключително запалена по биографиите и идеите на великите жени в световен мащаб. Възхищавам се на Малала, Мишел Обама, Серена Уилямс, Мелинда Гейтс, Опра, Брене Браун, Естер Парел и още много. В един момент изпитах огромно любопитство да науча повече за великите жени на България и попаднах на книгата “Аз съм българка”, която ме запозна с 40 интересни жени. Толкова много се запалих по тях, че не беше достатъчно само аз да знам имената и историите им”, разказва Мария. 

Вярата в това, че ако не познаваме миналото си, е много по-трудно да бъдем уверени в бъдещето, я кара да сподели с възможно най-много хора в онлайн обкръжението си за жените, с които можем и трябва да се гордеем. Прави го с надеждата да разбере малко повече за самата себе си, а и да вдъхнови други момичета.

Ралица разказва, че веднага е харесала хрумването на Мария и решила да се включи с авторски илюстрации. Тя смята, че представени по съвременен начин в социалните мрежи, историите на тези жени могат да предизвикат интереса на млади хора, които сами да потърсят информация за тези и други личности.

Първите истории, с които двете ни запознаха, са тези на учителките Анастасия Тошева и Станислава Караиванова - Балканска и революционерката Теодора Бакърджиева. Двете получават изключително положителен отзвук за идеята си и са сигурни, че тя е демонстрация за нуждата от подобна информация.

У нас феминизмът често се приема като крайно ляво движение, което се бори за матриархат и квотно разпределяне на работни места на полов принцип. Такива идеи безспорно съществуват, а социалните мрежи ни предразполагат да се вглеждаме в крайностите и да определяме големи групи от хора спрямо тях.

За Мария и Ралица обаче феминизмът е стремеж за равен шанс и оценка спрямо качествата на човек, а не спрямо пола му. Макар да живее и работи в Амстердам, Мария забелязва, че жените у нас имат страхотни възможности за развитие, но вярва, че равенството не трябва да бъде само на работа, а и вкъщи, в училище и всички други сфери на живота.

Като пример Мария дава женските спортове, които често са пренебрегвани в медиите и се излъчват много по-малко от еквивалентите им за мъже. Подобна е и ситуацията с много професии като програмиране и архитектура, които не са обвързани с физическа дейност, но въпреки това са смятани за мъжки.

Истината е, че и в национален, и в световен мащаб предстои много работа в тази посока. Според Световния икономически форум социалната и трудовата интеграция на жените ще бъде сред най-големите източници на икономически растеж, наред с автоматизацията и навлизането на изкуствения интелект. В това отношение България може да бъде един от позитивните примери. Доклад на агенция Eurofound показва, че 42% от мениджърските позиции у нас се заемат от дами при средно 36 на сто за ЕС.

Доклад на ООН показва, че макар жените да представляват 51% от населението на планетата, те са споменавани в едва 24 на сто от медийното съдържание. Мария и Ралица вярват, че от всички нас зависи да променим това. През следващите седем дни те ще ни разкажат за успехите на още няколко българки, с които си струва да се гордеем.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Петър Хаджиколев

Журналист и фотограф на свободна практика, Ранобуден студент и активен гражданин с интереси в сферата на политиката, икономиката, спорта и високите технологии.

Оставете коментар

0 коментара