България е суперяка! Вижте фестивалите на народния ни фолклор
През юни, юли и август в цяла България ще се проведат множество фолклорни фестивали. Искам да Ви разкажа за два от тях, които малко или много обединяват всичко това, зад което стоят подобни събития.
Първият от тях е едва след броени дни – Фестивала на Етносите, багрите и Котленския килим, който ще се проведе от 22 до 24 юни т.г. в гр. Котел. Идеята на първата част е да се покаже бита на различните етноси, които живеят в околностите в мир и хармония.
Втората част е посветена на българските традиции и обичаи. Третата част – Котленския килим чества вековната тъкаческа традиция в България. Тъкачите втъкават във всеки килим част от душата си, и така изкуството им остава вечно.
Пророчицата Ванга е казала, че в килимите е втъкан космически магнетизъм и смисъл – имат сакрално значение, ритуал, даващ символично значение на ново начало, на нов живот, запазвайки автентичността на родното.
Тъкачеството е начин да разкриеш себе си, настроението, духовността на българина в едно произведение. Затова Котленските килими са толкова ценни и истински - защото са свързани с духовността и бита на нацията ни.
,казва кметът на Котел Коста Каранашев.
Между участниците във фестивала ще бъдат ансамбъл "Българе", ансамбъл "Странджа", НУФИ "Филип Кутев", легендарната група "Диана Експрес", самодейни състави, както и автьори, които ще влязат в ролята на български национални герои, като Георги Раковски и кап. Георги Мамарчев. Част от фестивала е и 4-тата Национална среща на лютиерите в България, под наслов „Родолюбие“.
Жителите и гостите на града ще имат възможност да разгледат и занаятчийски базар, изложение на котленски килими, както и да наблюдават демонстрация на тъкачество и естествено багрене на вълна. За най-малките гости са подготвени образователно-познавателни и развлекателни занимания.
За това трето издание на фестивала общината и организаторите очакват да посрещнат повече от 20 хиляди души – двойно повече от миналата година.
Освен този фестивал, в местността „Сайганица“, село Киплово, през юли ще се поведе Рокерски фестивал. А през август жителите и гостите на града могат да участват във Фестивал на народната носия в Жеравна, отново с участието на ансамбъл „Българе“.
Освен Фестивала на народната носия в Жеравна, през август можете да посетите и съборът за народно творчество „Пирин пее“, провеждащ се на 4 и 5 август т.г. в Разлог, край прохода Предел. Интересното тук е, че това събитие води началото си от 1962 година.
В началото провеждан на всеки 5 години, последвани от 12-годишно прекъсване, в последните години той се провежда на всяка четвърта година, за радост на родните ни певчески самодейци. Посетителите на събора са десетки хиляди хора от цялата страна, както и гости от чужбина.
Всеки участник трябва да попълни и изпрати регистрационна форма. В нея е необходимо да се напише каква е групата – танцова, инструментална, певчевска, разказваческа, за народни обичаи, кой е ръководител, колко фолклорни материала знае съответната група, от кого са научени те, какъв е съставът на групата, кои са най-младият и най-старият участник и какъв е репертоарът.
Разрешава се използването само на традиционни музикални инструменти и водач, уточниха организаторите от община Разлог.
Основното предназначение на това събитие също е запазване на автентичното народно творчество и традиции.
Фактът, че все още съществуват такива празници, честващи българщината, е истинско чудо – докато пазим и тачим вековното си народно творчество, както и фолклора и традициите си, ще пребъдем. И двете събития са значими за българските традиции, за народната памет и културно наследство. Посетете ги!!!