Успелите

България е трета сила в света на кикбокса в татами стиловете

България триумфира на Световното първенство по кикбокс за мъже и жени в Португалия. Националният ни отбор завоюва общо шест световни титли, три сребърни, десет бронзови отличия, както и сребърен медал отборно при жените.

„Детето чудо“ Калина Бояджиева записа името си в историята на кикбокса, след като стана първата българка с три световни титли от едно състезание в дебютът си при жените. Равносметката за Калина е 3 световни титли при жени, 4 световни титли при девойки и 4 европейски титли. Освен това тя успя да подобри рекорда на международната федерация WAKO за най-бърза победа.

С шампионски купи от своите категории триумфираха още Кристина Николова, Кирил Илиев и Иван Кръстанов.

Капитанът на националния отбор на България на татами Кристина Николова спечели златото в категория до 50 кг киклайт контакт, постигайки категорична победа с 3:0 над трикратната световна и четирикратна европейска шампионка Дуйгу Туран.

Иван Кръстанов стана световен шампион в категория до 79 кг. стил киклайт контак след победа над Армин Вилчевски (Полша). Кикбоксьорът ни стигна до титлата след като във втория рунд реферът прекрати финалната среща, заради счупен нос на поляка.

В категория до 57 килограма в дисциплината лайт контакт Кирил Илиев победи Анчо Видал Родригес от Испания с категоричното 3:0 и така заслужено зае първото място.

В последната дисциплина от програмата на Световното първенство, България спечели сребърните отличия в отборната надпревара при жените в стил пойнтфайтинг. Отборът ни в състав Калина Бояджиева, Кристина Николова, Александра Георгиева и Калина Колева победи представителките на Мексико, Ирландия и Италия, а на финала се изправи срещу Великобритания. Срещата завърши с 3 точки преднина за противниковия отбор, което донесе на България сребърният медал.