България с висока оценка за данъчната си прозрачност
България получи висока оценка за данъчната си прозрачност в доклад на Глабалния форум за прозрачност и обмен на информация за данъчни цели към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).
Страната ни получи рейтинг "LARGELY COMPLIANT" (в голяма степен съответстващ) на българското законодателство, регулаторните режими и административни практики с международния стандарт за прозрачност и обмен на информация за данъчни цели. Това е висока международна оценка, съобщават от Националната агенция за приходите (НАП), и има изключително значение за международната репутация на България. Това спомага да се представим като надежден партньор, който може да даде своя принос в общите усилия за предотвратяване трансграничното укриване на данъци и отклонението на данъчно облагане, за засилване прозрачността на данъчните системи и стимулиране на обмена на информация между държавите.
Констатациите в доклада на Глобалния форум сочат, че страната ни разполага с всички процедури и източници, гарантиращи наврменното предоставяне на поисканата информация от международните партньори, с които страната има сключени спогодби за избягване на данъчното облагане или друг правен инструмент със значение за данъчната политика.
Към момента България има сключени спогодби за избягване на двойно данъчно облагане с 68 държави в целия свят. Обменът на информация с чуждите данъчни структури се извършва от НАП. От 1 юли 2016 г. е в сила и Многостранната конвенция за взаимно административно сътрудничество по данъчни въпроси, с което кръгът на чужденстранните ни партньори се разширява до 118. От НАП споделят, че обменът на данъчна информация най-често се осъществява, когато данъчните органи в една страна ревизират физически и юридически лица, имащи имущество, банкови сметки или икономическа дейност на територията на друга държава. Когато обмяната на данни е ефективна, това помага да бъдат предотвратени опити за неплащане на данъци.
Държавите членки на Глобалния форум са общо 137, като в него членуват всички държави членки на ОИСР, Г20 и Европейския съюз (ЕС), както и по-голямата част от юрисдикциите с преференциални данъчни режими. Информация за рейтингите на всички държави може да видите тук.