България се ангажира да засади 100 млн. дървета до 2030 г.
Годишният обем на незаконната сеч в България достига 2,4-2,7 млн. плътни куб. м. или между 1/4 и 1/3 от общия добив. Това се отбелязва в анализа на природозащитната организация WWF върху незаконния дърводобив у нас, представен официално през 2018 г.
България се присъединява към кампанията на Европейската комисия за засаждане на 3 милиарда дървета до 2030 г. в рамките на Европейския съюз като страната ни ще участва със засаждането на 100 милиона дървета. Целта на инициативата е борбата с климатичните промени и залесяване на обезлесените райони.
“Надявам се всеки човек, който е загрижен за природата и за бъдещето на България, да се включи. Убеден съм, че хората ще подкрепят кампанията, защото така се борим с климатичните промени по естествен път – като засаждаме дървета, които поглъщат въглеродния диоксид. Това е важна мярка за борба с климатичните промени” - сподели вицепремиерът по климатични политики и министър на околната среда и водите Борислав Сандов.
Засаждането ще се организира не само в горските територии, но и покрай пътища, в градовете и крайградските райони, както и в територии, които са земеделски. Стартираха и преговори с държавните горски предприятия за осигуряването на посадъчен материал както е и осигурено финансиране за началото на кампанията. Предвиждат се средства по Оперативна програма "Околна среда" 2014-2021 г., които няма да могат да се усвоят заради забавени проекти, да бъдат пренасочени към кампанията по залесяване.
“Ще използваме средства, които остават непохарчени заради липсата на действия от досегашната власт. Преди дни договорих тази възможност в Брюксел и имаме съгласието на Европейската комисия около 100 млн. лева да отидат за началото на тази кампания – за посадъчен материал, покупка на технически средства и др.” - допълни министър Борислав Сандов.
Източник на корица: iStock