Успелите

България се присъедини към споразуменията "Артемида" на НАСА

България стана 32-ата държава в света и 12-тата в Европа, част от споразуменията на НАСА за космическо сътрудничество "Артемида". Официалното подписване на договора стана на церемония във Вашингтон в присъствието на министъра на иновациите и растежа Милена Стойчева и генералния директор на НАСА Бил Нелсън.

Програмата "Артемида" цели да се задълбочи международното сътрудничество между страните в мирното използване на космическото пространство. Присъединяването ни е исторически момент за България. То ще даде възмжност на повече български компании да се включат в големи международни проекти и ще засили стратегическото ни международно партньорство в областта на космическите технологии. 

„Нашата цел е да повишим конкурентоспособността на българската индустрия, да насърчим развитието на иновациите и да повишим информираността за космическите програми. Задълбочаването на стратегическото ни сътрудничеството със САЩ ще допринесе значително за по-нататъшното развитие на космическите дейности у нас и ще предостави нови възможности за международни партньорства“, заяви министър Стойчева.

Генералният директор Нелсън сподели, че глобалните партньорства ще създадат възможности, които са от полза за членовете на поколението „Артемида“ по света. Той смята, че лидерството на България ще помогне да се гарантира, че пътуването на човечеството до Луната и отвъд нея ще се извърши мирно, безопасно и прозрачно.

"Вярваме, че разширяването на границите на човешкото търсене в Космоса с подкрепата на дълбоките технологии и изкуствения интелект ще осигури мирно и устойчиво съвместно съществуване на Земята. Години наред НАСА е символ на стремеж към развитие чрез технологиите и човешкия дух. За нас е чест да се присъединим към това партньорството между държавите за мирното пътуване в нови територии“, каза още министър Милена Стойчева.

„Артемида“ е роботизирана и човешка програма за изследване на Луната, ръководена от НАСА в партньорство с Европейската космическа агенция, Японската агенция за аерокосмически изследвания и Канадската космическа агенция. Ако бъде успешна, програмата ще възстанови човешкото присъствие на Луната за първи път след мисията Аполо 17 от 1972 г.  Дългосрочната цел на програмата е да създаде постоянен базов лагер на Луната и да осъществи човешки мисии до Марс.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара