Успелите

България в центъра на международното внимание: някои от най-успешните български фирми

*Материали и снимки от www.bbc.com


Защо новопрохождащите фирми в България добиват все по-голяма популярност и все по-широк отзвук в международното медиино пространство? В последните години в България се наблюдава бум на нови фирми, които се стремят да въведат иновации в работата си и да поддържат продуктите и услугите, които предлагат, на високо ниво.

Това е възможно благодарение на ниските данъци в страната (в сравнение с повечето други европейски страни), високата технологична образованост в България, както и на чужди инвестиции.

Пример за такъв бизнес е фирмата на Сергей Петров, Bee Smart Technologies. След като печели финансиране за идеята си на конкурс за иновации в Singularity University в Силиконовата долина, през 2015 г. Петров официално стартира компанията.

За последните десет години популациите на медоносните пчели са намалели значително. В природата всичко е свързано и една трета от производството на храни зависи от опрашването на цветята от пчелите.

Броя на пчелите за Великобритания е намалял с 40% от 2006г. насам, и с 45% за последните 8 години. През 2013г. Сергей Петров, авиационен инженер, се запознава с проблема, и започва да търси начини да обърне този процес.

„Дядо ми беше пчелар, но почина, преди да успея да усвоя занаята му.“, разказва той.

„Натъкнах се на много информация от различни източници, разказващи за това как  пчелните популации започват да изчезват, и се чудех защо никой не прави нищо по въпроса, въпреки че имаме нужните технологии и знания. Затова започнах да проучвам начини за решаване на проблема.“

Понастоящем фирмата предлага два продукта. Първият (Beebot) представлява сензор, поставен в самия пчелен кошер, чрез който пчеларите следят температурата, влажността и нивото на активност в кошера. Вторият продукт (HiHive), е безжична везна, която отчита промени в теглото на пчелите, както и в цялостното им здраве.

През 2017, на конкурс за новопрохождащи централноевропейски фирми, създадени от млади хора и занимаващи се с иновации, екипът на Сергей спечели първа награда за фирма, оперираща в интернет.

За последните пет години условията в България са се развили в положителна посока, появили са се както много нови иновативни идеи и проекти, така и родни и чуждестранни инвеститори, готови да подпомагат добрите идеи и да ги развиват. Това допринася и за доброто име на страната на международната сцена – име и място, благоприятни за развитие на всякакъв вид бизнес.

„Тук има много талантливи хора, събрани на едно място.“, казва Сергей. „Хората са отворени към новото, затова е много лесно да ги накараш да приложат уменията, знанията и творческата си искра в осъществяването на един проект.

Има много хора, които излизат извън границите на България – във Великобритания, САЩ, Европа и Азия, и след като усвоят определени умения, се връщат и прилагат наученото в името на родината си.“

Системата на Сергей за дистанционно контролиране на пчелни кошери е само един от малкото български иновационни продукти, излезли на пазара в последните години. Друг такъв пример, също от технологичната сфера, е Петър Петров – изобретил през 1960 г. първия в света дигитален ръчен часовник. Джон Атанасов, „бащата на компютъра“, също има български корени.

Този феномен може би води началото си от отминалата ера на социализма, когато приоритет в образователната система са имали природните и компютърните науки.

Западни фирми все по-често избират България за свое седалище, привлечени от качествата и уменията на местните специалисти.

Така расте и самоувереността на българите в собствените им способности. Това се дължи основно на успешно развити фирми като "Телерик", продадена на американци за 262,5 милиона долара през 2014 г. Основана от четирима души през 2002 г., за 10 години фирмата нараства 200 пъти – 800 служители в 11 офиса и 1,4 милиона потребители.
Друга българска новосъздадена компания – BGMenu, стана собственост на холандската Takeaway срещу скромните 10,5 милиона евро. BGMenu е основана през 2004 г. и е първата в света фирма за онлайн доставки след Takeaway и JustEat.

През 2017 г. Владимир Койлазов, създател на V-Ray, технология, свързана със създаването на фотореалистични изображения, неразличими от реалността, както и елементи от виртуални реалности, получи Оскар за приноса си в тази сфера.

Владимир е основател на компанията Chaos Group, и технологията V-Ray е продукт на тази нова фирма. V-Ray е използвана в десетки филми, между които „Капитан Америка: Войната на героите“ (2016), „Господарка на злото“(2014), „Аватар“(2009) и много други.

През 2015 г. списание „Форбс“ определи София като една от топ дестинациите в света, подходящи за започването на бизнес. Изданието цитира ниските данъци за бизнеса (10%) и добрите условия за инвестиции. Чужди инвеститори са подпомогнали новосъздадени, иновативни български фирми с около 120 милиона евро за 2013 г.

България е невероятно място и условията за създаване на иновационни продукти или услуги, подпомагащи живота на хората, са много добри. Фактът, че между нас има много умни, образовани, загрижени за общото благо и бъдещо развитие хора, трябва само да ни кара да се гордеем с това, което сме, и да ни вдъхновява да се стремим да развием потенциала си възможно най-много!

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара