Българска история: Целта ни е само една – подрастващото поколение!
Българска история. В тези две думи са събрани толкова много възходи и падения. Истории на величие и истории на тъга и черни моменти. Историите на Батак и Шипка, на Симеон Велики и Самуил. Вече четири години един млад екип ни показва родната история през обективната призма на съвремието. За втори път ви срещаме с момчетата и момичетата зад каузата, наречена Българска история. Говорим с Марио Мишев за последните проекти и бъдещите планове на колектива.
Доста време мина от последното ни интервю (2014). Гледайки назад към последните две години, каква равносметка можете да направите за свършеното от вас?
Сдружение „Българска история” продължава своето устойчиво развитие. От страница в социалната мрежа през 2012 година, дейността ни се пренесе както в двата ни уебсайта, така и в книгите, и в едноименното ни списание. Стремим се да бъдем фактор и извън интернет пространството, чрез нашите уроци по родолюбие, срещи със студенти и ученици и множество инициативи, следващи посоката ни за обективно и градивно представяне на родното минало.
Вече имате собствено предаване в телевизия BiT. Разкажете ни повече за него?
С колегите от BiTelevision сме единодушни, че историята трябва да се представя увлекателно, защото в противен случай се постига това, което днес имаме като преобладаващо мнение сред подрастващото поколение, а именно, че познанието за родното минало е нещо неатрактивно, архаично, нещо, което не ти е потребно в настоящето. За това може да благодарим както на не малка част от историческата гилдия, така и на управленската класа, която често спекулира с миналото ни, търсейки политически дивидент. Предаването се стреми да показва погледа на младите хора, на необременените, на тези, които могат да се отърсят от емоционалното бреме и да анализират обективно случилото се. Както обикновено, служим си с нашето най-силно „оръжие” – видеоклиповете, които представят в рамките на 5 минути интригуващо събитие или бележита личност.
Това не е единственият телевизионен проект, който можем да очакваме от екипа през следващите месеци. Споделете ни какво предстои.
Работим и върху нова туристическа поредица – „Наръчник на приключенеца”. Нейната цел е да представи малко познатите места от родината ни, за които не се сещаме на първо четене, когато организираме предстоящата си ваканция. Поредицата от десет 30-минутни серии ще запознава зрителите с природата, бита и културата ни чрез преживяванията на четиримата души от нашия екип. Всички те ще се състезават в търсенето на по-интересното, живописно или наситено с история място.
Издадохте нова книга - Българската история в 100 дестинации. Коя от тях е вашата любима и защо?
Трудно можем да назовем любима, просто защото трилогията „Българската история в 100” представя широк спектър от информация за миналото ни – от бележитите личности, през значимите събития, до местата, на които се е случвала историята. Несъмнено последната книга, която издадохме преди броени дни, предизвиква най-голям интерес сред аудиторията ни, вероятно поради предстоящия туристически сезон.
Как се развива образователният ви проект Viva History?
“Viva History”е единствената видеоенциклопедия на българската история и култура у нас. Тя съдържа над 150 видеоклипа, представящи личности, събития, процеси, природни и архитектурни феномени. Платформата се развива непрестанно от нас, надграждаме съдържанието й. Интересът към нея расте с времето, макар да има какво още да се желае.
Какви други приятни изненади можем да очакваме от вас занапред?
Нов документален филм в края на тази година, нови книги в началото на 2017 година, нов брой на списанието през септември и един национален конкурс, който подготвяме, но все още пазим подробностите за нас, докато ги избистрим.
Коя бихте казали, че е заветната цел на проекта, която мечтаете да достигнете?
Целта ни винаги е била само една – подрастващото поколение. В случай, че успеем да достигнем до него и по някакъв начин му повлияем в положителен план, това би било най-голямото признание за нас.
Ако имате възможност да вечеряте на една маса с трима души от великото минало на България кои биха били те?
Вече 15 минути в офиса ни се дебатира ожесточено по въпроса. Затруднихте ни. Със сигурност единият е цар Борис III, поради изключителните му качества на държавник, скромното поведение, впечатляващите лични интереси. Другият вероятно ще е Стамболов, защото имаме доста неща да го попитаме (усмихва се). Андрей Ляпчев и Александър Малинов пък са от онзи тип политици, чиито примери могат да ни послужат в настоящето, така че ще им искаме ноу-хау по някои актуални въпроси.
Изберете един цитат на велик българин, с който да вдъхновите нашите читатели
Ще си позволя да цитирам полк. Борис Дрангов, който освен военен е и първият военен педагог. В неговата книга „Помни войната!”, той дава напътствия към младото поколение, а заветите му излизат далеч от военната тематиката. Той казва:
„Забрави себе си, пристрасти се към идеал. Вгледвай се в делата си, веднага сам ги поправяй, строго над себе си заповядвай. В работата си влагай здрав смисъл и особно сърце... и стреми се към високо, за себе си мисли само негодникът.”
Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.