Българска журналистка е част от екипа на Ню Йорк Таймс, спечелил "Пулицър"
Българската журналистка Боряна Джамбазова е сред отличените с наградата „Пулицър“ за международно отчитане. Тя е била част от екипа на „Ню Йорк Таймс“, направил разследване за действията на руските тайни служби по света.
“Ню Йорк Таймс” спечели най-много награди тази година. Изданието бе отличено с общо три: в категорията за разследваща журналистика, в категорията за най-добра коментарна рубрика и в категорията “Международна журналистика”.
Победител в тази категория е екипът, разработил поредицата “Скритата война на Путин”, посветена на действията на руските тайни служби в няколко държави по света – Украйна, Мадагаскар, България, Либия, Централноафриканската република.
Част от този екип е и Боряна Джамбазова с приноса си за журналистическото разследване на българска територия. През декември миналата година “Ню Йорк Таймс” пише за връзката на руските тайни служби с опита за отравяне на българския бизнесмен Емилиян Гебрев. Автор на материала е журналистът Майкъл Шуорц, който работи заедно с Боряна Джамбазова при отразяването на темата в София.
Наградената Боряна Джамбазова е член на управителния съвет на Асоциацията на европейските журналисти в България и журналист на свободна практика. Работа като репортер започва през 2005 г., като пише както за български, така и за чужди медии. Работата ѝ обхваща широк спектър от теми – от актуални политически и икономически събития до социални въпроси и проблеми, свързани с правата на човека.
Нейни материали са публикувани в New York Times, Economist и Politico Europe. Завършила е бакалавърска степен по журналистика в Софийския университет и магистратура по нови медии в New York University като стипендиант на програма „Фулбрайт“.
Наградата „Пулицър“ е най-престижното отличие за журналистика в Америка. Присъжда се от 1917 г., след като вестникарят Джоузеф Пулицър поискал в завещанието си да бъде основана.
Сред най-известните носители на наградата Пулицър са Джон Кенеди за биография, Ърнест Хемингуей, Маргарет Мичъл, Сол Белоу, Артър Милър за драма, Харпър Ли, Уилям Фокнър, Едуард Олби, Тони Морисън за художествена литература, Кендрик Ламар за музика и други.
Снимка: Здравко Йончев/АЕЖ