Български апарат заработи успешно в орбита около Марс
Българската разработка - "Люлин-МО" достигна и работи успешно в орбита на Марс, съобщават от Българската академия на науките. Устройството е разработка на Института за космически изследвания с цел получаване на пълна картина на радиационната обстановка.
„Люлин-Мо“ е част от руския неутронен детектор FREND. Апаратурата е изведена в Космоса от изкуствения спътник Trace Gas Orbiter (TGO) по съвместния проект на Европейската и Руска космически агенции „ЕкзоМарс“. Апаратът е изпратен още през 2016 година. И тогава българската апаратура работеше безупречно и предостави уникални резултати за радиационната обстановка по трасето Земя-Марс.
Деликатната фаза на аеродинамично забавяне в атмосферата започва на 15 март 2017. Целта на тази операция е да се намали скоростта на спътника и по този начин той да навлезе в по-ниска орбита. Но в това е съществувал известен риск. Поради факта, че всички мощности на спътника са били насочени към операцията, апаратът се нагрява, което може да доведе до повреда на слънчевите панели и апаратурата. Въпреки това, операцията е приключена успешно на 20 февруари 2018 година. Първите тестови включвания са извършени на 12 и 19 март.
Данните от апарата хвърлят светлина върху проблемите около човешките експедиции до Марс. Главната пречка е, че поради липсата на магнитно поле нивото на радиация е много високо. Основавайки се на получената информация от „Люлин-Мо“ са направени проучвания, които показват, че по време на шестмесечен полет до Марс и връщане до Земята, астронавтите ще бъдат облъчени с около 60% от общата доза радиация, която биха получили през цялата си кариера.
Сега предстои приземяването на втори български уред на Червената планета - „Люлин-МЛ”. Той ще бъде доставен до целта с марсохода „Пастьор”, който в момента се прави в Русия.