Успелите

Български екип написа част от първия учебник по интервенционална рентгенология в света

Български екип е част от създаването на първия учебник по интервенционална рентгенология и в частност ендоваскуларно лечение на мозъчни аневризми. The Aneurysm Casebook се издава под специалната редакция на трима от най-известните и световнопризнати лекари - проф. Педро Лилик и проф. Ханс Хенкес - неврорентгенолози. Към редакторския екип се включва и проф. Оливър Ганщаад, който е неврохирург. Книгата представя 100-те най-трудни случая за период от около 5 години от тази все още нова дисциплина, а част от главите са написани от родни специалисти.

Реномираното германско издателство “Шпрингер” ще разпространява учебника, който съдържа общо 100 глави. Дванайсет от тях представят третиране на пациенти в Референтния център по мозъчно-съдови заболявания към УМБАЛ “Св.Иван Рилски” и са създадени от доц. Станимир Сираков, председател на Българското дружество по интервенционална рентгенология, и д-р Александър Сираков, който е първият български лекар, избран в редакционния борд на едно от най-известните медицински списания в света.

Освен представянето на случаите в 12 от главите, българските специалисти са и съавтори на още 8 глави от учебника. Сборникът събира и дава информация за интересни случаи от най-големите центрове, между които са този в Лондон, Щутгарт, Буенос Айрес и Хайделберг. Също така представя и изключително сложни аневризми и тяхното третиране и подход на лечение.

“За нас е огромна чест, че имахме възможност да се наредим сред най-големите в света”, споделя доц. Сираков, ръководител на Референтния център по мозъчно-съдови заболявания към УМБАЛ “Св.Иван Рилски” - София.

Първият случай, заради който екипът от България получава покана да се включи към написването на учебника, е на 60-годишен пациент с кървене от фузиформена аневризма в много труднодостъпен сегмент на мозъка. Класическата неврохирургия не била достатъчно надеждна за рисковия случай. Екипът решил да опита с ендоваскуларно лечение, тъй като, със или без намеса, болният щял да почине. След успешната интервенция и лечение пациентът се възстановил напълно. Този метод е по-малко травмиращ за организма, дава по-малък риск от травми и по-бързо възстановяване. 

“След като показахме този случай на професор Лилик от Буенос Айрес, той каза: Защо не го опишете научно, хората трябва да знаят, че това е вариант за третиране на тези аневризми”, споделя доц. Станимир Сираков.

Той добавя още, че българските специалисти са знаели, че прилагат нов вид лечение, но не са смятали, че то ще е ново също и в световен мащаб и ще налага нови методи за лечение на този вид мозъчни аневризми.

Още един случай, този път на 68-годишна пациентка, също става част от учебника и е един от най-трудните. Жената е била лекувана и третирана ендоваскуларно седем или осем пъти в друга голяма столична болница, но всеки път аневризмата се изпълнява отново. Лекарите намират решение, като поставят ново устройство - специален бифуркационен стент с мембрана, а пациентката се възстановява напълно и успешно. Така Референтният център по мозъчно-съдови заболявания в УМБАЛ “Св.Иван Рилски” става първият в света, който успешно описва третиране на мозъчна аневризма точно с такова устройство.

В страната се откриват между 250 и 300 аневризми годишно. От началото на тази година са лекувани над 150, а само 2 от тях са изисквали оперативна намеса. Останалите случаи са третирани ендоваскуларно, каквато е и световната тенденция.

Източник: УМБАЛ “Св.Иван Рилски” 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара