Успелите

Български илюстратор създава триизмерни книги за най-големите испански издателства

Емил Марков е завършил Националната художествена академия и от 1983 г. до днес работи в областта на графичния дизайн, оформлението на книги и илюстрацията. Най-големите си успехи постига в Испания, където работи от 90-те години на миналия век. Там успява да се наложи като майстор на детски pop-up книги – интерактивни книги с изскачащи, триизмерни изображения, които онагледяват по един чудесен начин разказаните истории и провокират малките читатели да участват активно в сюжета.

Началото обаче не е толкова лесно. Докато пробие и си създаде име, Емил работи известно време като помощник-готвач в китайски ресторант и разнася бутилки с газ, едновременно учейки и езика. Късметът му се усмихва след като му се удава случай да покаже рисунките си на артдиректора на голямо местно издателство. Два месеца по-късно му възлагат първата поръчка за илюстрации на учебник по литература, следват двадесет книжки за изрязване и сглобяване на световноизвестни архитектурни паметници.

Възлагат му проекти за десетки учебници, нает е и от един от най-големите ежедневници в Испания - „Ел Паис”. Работи също по различни проекти в сферата на мултимедиите, рекламата, калиграфията, типографията, фотографията. Между 1999 и 2012 ръководи художествената дейност на три студиа - Groovy Graphics (анимация), OXOXO (мултимедийни приложения за интернет) и Mr.C (криейтив студио). В продължение на пет години е артдиректор на университетското издателство OXED.

Но може би най-интересна е работата му като т.нар. „хартиен инженер”. Той създава двадесет цветни pop-up книги като обработва илюстрациите както на ръка, така и на компютър. Самият художник споделя:

”Измислянето на книгите е едната част, началото на самия процес по изработването. После идва една голяма купчина ръчни и компютърни обработки, докато цялото това нещо започне да се изправя и да се сгъва, а после трябва да се побере между две корици.”

Действително задачата не е лесна, тъй като „хартиеният инженер” е изправен пред предизвикателството да прикрепи подвижните елементи към страницата по такъв начин, че те да не се късат или огъват, да определи броя на обемните части, мястото на прорезите и т.н. Едно от най-важните неща е размерите на изскачащата картинка да са точни до милиметър и ъглите да са така прецизно изрязани, че да може книгата да се сгъва и разгъва правилно. 

Pop-up книжките са особено забавни, тъй като карат героите да оживеят пред детските очи и с движещите си части истински пленяват малчуганите, успявайки да задържат тяхното внимание. Любопитното обаче е, че макар днес този тип издания да са популярни най-вече при детската литература, в миналото всъщност те са били запазени за по-възрастната аудитория основно в сферата на науката – например за визуализиране на научни идеи в областта на анатомията.

Днес, след успеха си в Испания, Емил Марков търси нови хоризонти и творчески предизвикателства.

Снимката е от портфолиото на художника.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара