Български лекари използваха 3D-принтирано ребро в уникална операция
Костното принтиране, извършено от триизмерен (3D) принтер, е иновативен метод в ортопедията, реконструктивната и пластично-възстановителната хирургия с потенциал за широко приложение и по-голяма ползотворност за пациентите. Чрез уникална не само за България, а и в глобален мащаб операция, българските медици показаха, че иновациите в медицината имат почва и у нас.
Гръдните хирурзи на "Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда" извършиха иновативна операция, чрез която бе реконструирано реброто на 35-годишен пациент. До операцията се достига, след като на пациента е открито заболяване, което налага едно от ребрата му да бъде частично премахнато.
Тук доктор Цветан Минчев вижда възможност да използва изкуствено ребро, създадено от триизмерен принтер, за пластичната реконструкция в областта на гръдния кош.
За целта, първо трябва да се извърши моделиране и принтиране на импланта, след което да бъде извършена операцията. Моделирането се осъществява чрез предварителна триизмерна визуализация от екипа на проф. Галина Кирова в Клиниката по Образна диагностика, където са изготвени дигитален модел и съответния файл за триизмерно принтиране.
Впоследствие моделът на импланта е принтиран с помощта на специализиран 3D принтер, работещ с голяма точност (до 90 микрона). Материята, от която е изработено изкуственото ребро, представлява синтетичен кополимерен биологично съвместим материал, одобрен за използване от Американската администрация по храните и лекарствата.
Така 3D технологията пресъздава необходимото изкуствено ребро с висока точност и то осигурява прецизно имплантиране и анатомично единство със съседните тъкани.
Операцията минава без усложнения и новото ребро е успешно поставено на пациента. Операцията е уникална по рода си, защото в света е прилагана само в няколко случая с друг материал и при друг тип локализация.