Български лингвисти в битка с агресията в публичната реч
Български учени в областта на филологията изследват усилено агресията, използвана в публичната реч. Доцент д-р Надежда Сталянова от Софийския университет (България) и доктор Елена Крейчова от Масариковия университет (Чехия) ще издадат на английски език книга с техните изследвания до този момент, озаглавена The Power of Public Speech (Силата на публичната реч).
Трудът е част от проект „Езикова агресия и общество“ № ДН 10/7, финансиран от фонд „Научни изследвания“. Екипът е международен и обхваща утвърдени учени лингвисти, докторанти, студенти и учители от софийски училища и се занимава с въпросите на агресията и езиковата агресия, правилата на онлайн комуникацията, медийните политики в контекста на езика на омразата и политически коректната реч.
Езиковите ситуации в книгата разглеждат дори съдебни дела с лингвистични експертизи за това дали ядем негърчета (популярен десерт), както и избрани лингвистични теории, пресъздадени в сюжета на филма “Първи контакт” (Arrival), който е с 8 номинации за Оскар за 2016 година.
Целта на труда не е да даде отговори или да предложи решения. Целта на книгата The Power of Public Speech (Силата на публичната реч) е да маркира основни въпроси на съвременното общество, на тенденциите в развитието на езика, които чертаят и ще определят развитието на цивилизацията ни.