Български научен успех: Екстрактът от канабис с потенциал за лечение на ракови заболявания
Учените от Института по молекулярна биология на БАН са започнали инвитро експерименти, доказващи силната антитуморна активност на екстракта от канабис. Те са използвали канабидиол, активното вещество на растението, и са третирали с него 9 линии туморни клетки - от млечна жлеза, бял дроб и шийка на матка. Природното вещество показва ясно токсично действие върху клетките, съизмеримо с това на синтетичните цитостатици.
От януари тази година екипът на доц. Ива Угринова, директор на Института по молекулярна биология, започна работа по националната научна програма „Иновативни нискотоксични и биологично активни средства за прецизна медицина“ – БиоАктивМед. След почти 3 месеца работа по проекта налице са и първите резултати. Те не са крайни и работата по програмата продължава.
В основата на проекта е да се намерят и изследват нискотоксични природни субстанции, които притежават биологична противотуморна активност. По-детайлната идея на тези изследвания е да се намерят и вещества, които проявяват специфичност, т.е. имат прецизен характер - да третират конкретни заболявания. Научните работници си пожелават крайният резултат на работата им да е готов продукт със статут на хранителна добавка, тъй като за патентоване на лекарствен продукт срокът е доста по-голям - около 14 години.
Освен с канабис, учените работят и с мащерка, гинко билоба, дори и с извлеци от охлюви и рапани. За момента най-добри показатели показва веществото, извлечено от канабис.
Доц. Угринова споделя:
Съвсем наскоро започна да се работи с канабиса (канабидиола) в световен мащаб, така че има данни и от други лаборатории, че той проявява активност, но всички изследвания са съвсем в началото. Т.е. ние сме първи в тази история, което е похвално.
На следващ етап от изследванията екипът молекулярни биолози ще прави експерименти, за да установи специфичните начини и механизмите, по които канабидиолът убива раковите клетки.
По програмата БиоАктивМед работят учени от 7 института на БАН и 5 университета.
Заглавна снимка: mediabricks.bg