Български резбари превръщат изсъхнали дървета в произведения на изкуството
Изсъхналите дървета във Враца, вместо да бъдат отсичани, ще бъдат превърнати в дървени скулптури, които да радват жителите и гостите на града. До този момент всяка една от дървените изработки е направена със символика и послание. Такива са орелът, който е сред характерните за града символи, както и издигащата се колона от букви пред Регионалната библиотека, за която ще споменем малко по-нататък.
Всичко това се дължи на усилията и инициативата на каменоделеца Милен Иванчев. Той споделя, че обикновено работи с камък, но това се е променило, когато преди 15 години за първи път в живота си поглежда към дървото, или по-конкретно към резачкова скулптура.
Първата дървена скулптура била направена преди около 5 години, самата тя поставя и началото на нестандартната, но истински красива украса на града. Тази скулптура е орелът, който споменахме по-горе. Малко след създаването му е подаден сигнал за две стари и изсъхнали дървета, намиращи се пред Регионалната библиотека "Христо Ботев". Не след дълго Милен се заема и им вдъхва нов живот, като ги превръща в две високо извисени колони на писмеността и книжовността: на едното дърво са изваяни 10 книги, а на другото - българската азбука.
За наша радост, подобна инициатива можем да срещнем и в двора на шуменското СУ "Сава Доброплодни" - именно от това училище е и преподавателят Дилян Абаджиев, който вае стволовете на вече отсечени дървета и ги превръща в различни произведения на изкуството, оформя ги като сова, охлюв, костенурка и дори ученичка и ученик.
Изкуството с този вид материал набира сериозна популярност в страната, като преди по-малко от година в село Ясна поляна бе организиран конкурс за създаването на дървени скулптури. В конкурса се включиха десетки артисти от цялата страна.
Снимка: Ива Антонова