Успелите

Български студенти създадоха една от най-икономичните коли в света

Български студенти създадоха една от най-икономичните коли в света! Три български отбора разработиха своите проекти в рамките на тазгодишния Shell Eco-Marathon, който се проведе в олимпийския парк "Куин Елизабет" в Лондон.

Целта на маратона е именно създаването на най-икономичния автомобил. Страната ни беше представена от ученици от Професионалната гимназия по селско, горско стопанство и туризъм "Н. Й Вапцаров" от Чепеларе, студентите от Русенския университет "Ангел Кънчев" и Техническия университет в София. Те се наредиха сред над 170 отбора от млади инженери от цяла Европа и се представиха достойно.

Студентите от Техническия университет в София заеха 3-то място при водородните автомобили от градски тип. Карбоновият "Феникс" е третият най-добър проект след тези на студентите от Холандия и Франция. Родният икономичен автомобил постави резултат от 198 км с кубичен метър водород. Първото място от същия клас спечели отборът на Университета в Твенте, Холандия, чиято кола измина 227,8 км с кубичен метър водород.

В класа при ниските прототипи с батерии участваха над 40 отбора, сред които и отборите ни "Автомобилист" от Русе и blue-ev от Чепеларе. Битката беше възпрепятствана от технически проблеми, които не подминаха и русенския ни тим. Белият им болид постави топ резултат от 360 км с кВтч и им отреди 12-то място сред европейските отбори.

Учениците от Чепеларе пък направиха крачка напред в класирането си след миналогодишното 25-то място, като това издание достигнаха до 22-ро. Младият пилот Стоян Илъков се класира с разход от 253 км/кВтч. При електрическите прототипи победители са испанските студенти с впечатляващия резултат от 729 км/кВтч.

По думите на генералния мениджър на екомаратона Норман Кох това, което студентите научават е особено значимо. И допълва:

Да, те може и да не разработват нови двигатели или композитни материали, но най-важното нещо, което научават тук - и да не забравяме, че годишно в програмата участват 10 000 души - е да работят и да се справят в реална обстановка. Те трябва да се справят с времето и парите. Ако не са готови този уикенд, ще е прекалено късно. Ако не намерят начин да си набавят средства или да създадат колата с парите, които имат, няма да дойдат тук.

Според Кох участието в маратона е полезен опит за участниците, тъй като големи компании следят събитието, а създадени от студентите технологии биват патентовани, така че връзката с индустрията е реална.

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Магдалена Нонова

Новото попълнение стажанти на Uspelite.bg. Уча журналистика в Софийски университет "Св. Климент Охридски". Посветена съм на търсенето на позитивни и вдъхновяващи новини и истории от България, но обичам и да пътувам. Интересувам се още от култура, спорт и международни новини.

Оставете коментар

0 коментара