Български учени: Обектите, смятани за черни дупки може всъщност да са червееви дупки
Екип физици от Софийския университет в България твърдят, че червеевите дупки, които са хипотетични тунели, свързващи една част от Вселената с друга, може да се крият на пръв поглед - под формата на черни дупки, съобщава New Scientist.
Физиците отдавна си играят с идеята, че тези черни дупки могат да водят до "бели дупки" които изхвърлят потоци от частици и радиация. Черните дупки са явления, които отдавна озадачават учените.
Тези два края биха могли заедно да образуват червеева дупка, или по-точно мост на Айнщайн-Розен, който според някои физици би могъл да се простира във всякакво време и пространство. Това е теория, която би могла да пренапише законите на пространство-времето, както ги разбираме днес.
Сега изследователите предполагат, че "гърлото" на червеевата дупка може да изглежда много подобно на откритите досега черни дупки.
"Преди десет години червеевите дупки бяха изцяло в областта на научната фантастика", казва ръководителят на екипа Петя Недкова от Софийския университет.
"Сега те излизат на преден план в границите на науката и хората активно ги търсят".
Новоразработеният компютърен модел на екипа предполага, че това, което се излъчва от дисковете материя, завихрящи се по краищата на червейните дупки, може да бъде почти невъзможно да се различи от тези, които заобикалят черната дупка. Всъщност разликата в количеството на поляризацията на светлината, излъчвана от черна дупка и червеева дупка, поне според техния модел, би била по-малка от четири процента.
"При сегашните наблюдения не може да се направи разлика между черна дупка и червеева дупка - може да има червеева дупка, но не можем да я различим", казва Недкова.
"Затова търсихме нещо друго там горе в небето, което би могло да бъде начин да се разграничат черните дупки от червейните дупки."
Недкова и колегите ѝ предполагат, че може да има начини да ги разграничат с наблюдения в бъдеще. Например, те биха могли да търсят светлина, която може да се разлива от другия край на червеевата дупка и да излиза от черната дупка под формата на малки светлинни пръстени.
Но засега просто не разполагаме с технологията за провеждане на такива преки наблюдения на черните дупки.