Български учени разработиха нов тест за откриване на патогени
Екип български учени от Института по микробиология „Стефан Ангелов“ при БАН създадоха ново поколение тестове за бързо и лесно откриване на патогени в храните. Тези тестове ще бъдат общодостъпни, тъй като не изискват скъпа апаратура, специализирана квалификация и технологично време, за да бъдат готови резултатите – на практика тестовете ще дават резултати за броени часове и затова ще могат да бъдат въведени от всеки производител.
От друга страна, точно това ги прави подходящи за използване и в полеви условия или при внезапна поява на хранителна инфекция, когато е нужно бързо да се установи причинителя на заразата и да се ограничат рисковете от нейното разпространение или от появата на резистентност.
Екипът наши учени работи върху тестовете в продължение на над 25 години под ръководството на проф. Христо Найденски, който е член и на Европейската комисия по безопасност на храните. Новите ДНК базирани тестове са с висока чувствителност и откриват безпогрешно най-разпространените патогенни микроорганизми, типични за нашата географска ширина. Те ще могат да се прилагат, както и досега, за тестване на месо, мляко и техните продукти, но ще спестяват време и много финансови разходи.
"Това, което ние направихме, е, че вече не се изисква скъпа апаратура. Трябва само водна баня, която да е загрята на 60 градуса. Изследването може да се направи и на терен или директно на пазара.”
– обясни проф. Найденски. И добави, че при изследването на месото и месните продукти у нас резултатите са показали висок хигиенен стандарт. Но при млякото нещата стоят по по-различен начин – там са установени висок брой бактерии, затова консумацията на сурово мляко е доста рискова и не се препоръчва.
Добре известно е, че хранителните инфекции, причинявани от патогенните микроорганизми, могат да бъдат много опасни с усложненията си – сред тях например са развитие на реактивен артрит и някои тежки автоимунни заболявания.
Сега пред екипа стоят административни и нормативни процедури, които трябва да се изпълнят, за да бъдат въведени новите тестове. Проф. Найденски се надява тези процедури да се облекчат, за да не се загуби търде много време докато тестовете се въведат в практиката.