Успелите

Български учени с нова статия в международното списание Nature

Родни учени от СУ "Св. Климент Охридски" са съавтори на статия, публикувана в престижното научно списание Nature. В материала си те описват нов клас от изкуствени микроботи, наблюдавани за пръв път от д-р Диана Чолакова. Новооткритите микрочастици могат да се придвижват самостоятелно, като черпят енергия от околната среда по подобие на биологичните клетки.

Успехът на университетските изследователи от СУ е споделен с техни колеги от университетите в Кеймбридж, Лондон и Варшава, както и от два научни института в Китай. Съвместното откритие е подробно описано в статия, публикувана в едно от водещите международни издания в областта на физиката - списанието Nature Physics. Неин първи автор е именно д-р Диана Чолакова от Катедрата по инженерна и фармацевтична химия на Факултета по химия и фармация в Софийския университет, където изкуствените микроботи са наблюдавани за първи път.

Д-р Диана Чолакова; Снимка: СУ

Впоследствие теоретичният модел, описващ движението на микрочастиците, е развит от учените в Кеймбридж, а значима роля в планирането и интерпретацията на самите експерименти има ръководителят на българския екип от СУ - проф. д.х.н. Николай Денков.

Какво по-точно представляват новооткритите структури? Отначало те са просто мастни капчици, плаващи във вода. След това обаче частиците започват да придобиват форми, подобни на кристали. Някои от фасетите им започват да растат, а други - да се свиват, като в резултат от това се получават най-различни геометрични фигури. От техните върхове пък излизат вълнообразни нишки, които - подобно на пипала - карат микрочастиците да се движат, черпейки енергия от заобикалящата ги среда.

Видео, онагледяващо формирането и движението на изкуствените микроботи

„Ако някога режисьор на научнофантастичен филм търси вдъхновение за образите на миниатюрни извънземни роботи, той просто трябва да погледне тези, създадени от учените от България, Полша, Великобритания и Китай", гласи коментарът за статията в научнопопулярното издание Chemistry World.

Очаква се описаният от изследователите нов клас изкуствени микроботи да открие пътя към нови опити и наблюдения в различни научни области на физиката, сред които активна материя, изкуствен живот и произход на живота.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Катерина Василева

Седемнайсетгодишна и побъркана - по Бредбъри, шестнайсетгодишна, непохватна и срамежлива - по Смитс. Обича красива музика, пощенски картички и истории, които те променят. Мрази праз и несправедливости. Става част от Uspelite.bg благодарение на програма "Европейски копрус на солидарността".

Оставете коментар

0 коментара