Успелите

Българските финтех успехи, които могат да позиционират страната като регионален финтех хъб

Финтех компаниите предлагат комбинация от финансови и технологични услуги в сферата на разплащанията, паричните преводи, кредитирането, peer-to-peer финансирането, застраховането, управлението на личните финанси и други. През последните години решенията на финтех компаниите набират популярност и преоформят лицето на финансовата индустрия със своята бързина и конкурентни цени.

През изминалата година докладът „Югоизточна Европа: Финтех и Иновации“, изготвен от SeeNews, постави България на първо място по брой на финтех компании. Докладът посочва, че у нас броят на финтех компаниите е 70, докато в Румъния е 59, а в Словения – 15. Финтех компании като Paysera, ePay, iuvo, Klear, Phyre, EvroTrust, Paynetics, iCard и други със сигурност помагат за водещата позиция на България в региона на Югоизточна Европа с разработката на иновативни услуги.

Само в рамките на последните две години: Paysera започна да предлага услуга за безкартови мобилни плащания, Klear стартира функция за автоматично peer-to-peer lending инвестиране, Paynetics и iCard представиха своите дигитални портфейли, позволяващи плащане със смартфон и дигитализация на карти за лоялноста Evrotrust пусна електронен подпис чрез мобилен телефон.

Тенденцията финансовите технологии да се развиват продължава и през настоящата година. В края на миналия месец, "Телерик Академия" и TBI Bank обявиха първото партньорство у нас, което ще подготвя специалисти за финтех сектора. Партньорството предвижда академията да предложи практическата подготовка на млади специалисти, след което те да имат възможност да започнат работа във финансовата институция и да приложат наученото на практика.

Част от родните финтех компании вече започват да се разширяват на нови пазари – така "Кредисимо" ще предлага кредити до заплата и потребителски заеми в Колумбия. Експанзията в Южна Америка идва след като през изминалата година компанията стъпи на пазарите в Македония и Полша, а до края на тази година планира да започне дейност в Испания. В Колумбия дружеството ще работи изцяло онлайн, с обслужване от българския си офис.

Освен "Кредисимо", друга млада българска финтех компания - Payhawk.io, планира разширяване на дейността си в чужбина, след като получи 1 милион лева инвестиция от водещи международни експерти и местни инвеститори. Компанията също беше наградена на едно от водещите събития - Paris Fintech Forum, като една от най-иновативните финтех компании.

Иновации не липсват дори и в сферата на финансовия хардуер, след като българска фирма създаде най-малкия касов апарат в света. Името на касовия апарат е Daisy Compact S и той е разработен от компанията Daisy Tech. Размерите му са 84x167x60 мм, тежи около 300 грама и има функционалност за Bluetooth и WiFi връзка.

Успехите на българските финтех компании имат потенциал да развият млади таланти, да наберат международно ноу-хау, финансови и стратегически партньорства и така да позиционират България като регионален финтех хъб.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Йонко Чуклев

Аз съм смел мечтател, непоправим оптимист, юрист и финансов колумнист. Моята страст са импакт-инвестициите, иновативните бизнеси и технологиите. Мечтая за България, която е технологичен и дипломатически център на Балканите.

Оставете коментар

0 коментара