Българските крафт пивовари: "Трима и двама" от Сливен
В това интервю ще ви представим една от малките крафт пивоварни в страната, която се намира в града на стоте войводи. Целта ни е в поредица от материали да разкажем за различните хора, които са започнали да правят професионално крафт бира у нас, и да популяризираме този все още прохождащ сектор. Днес разговаряме с Йордан Ченков, основател, управител и главен пивовар в Трима и двама, малка независима пивоварна, разположена в Сливен. Те предлагат разнообразие от крафт бири в класически и нестандартни стилове (нашата любима си остава бирата със самардала!).
Самото ви стартиране започна нестандартно - с crowdfunding кампания. Как въобще ви хрумна тази идея за набиране на средства и как се разви?
Като представители на малкия бизнес стартирахме със собствени средства, които в един момент се оказаха недостатъчни. Понеже искахме да останем независими, решихме, че е по-добре да опитаме да завършим нашия проект с crowdfunding кампания. Избрахме подходяща платформа и се заехме с подготовката и популяризирането на самата кампания. Това отне няколко месеца, но накрая събрахме нужните средства. Хората откликнаха и вече три години се стараем да оправдаем тяхното доверие и очаквания.
Няколко години по-късно как се развива вашата пивоварна?
Нещата тръгнаха сравнително добре, бирата се хареса. В началото беше малко по-трудно, тъй като никой от нас нямаше опит с подобно начинание. Имаше доста непознати за нас предизвикателства, с които трябваше да се справим. По-лесната част се оказа варенето на бирата, но и досега работим непрестанно за усъвършенстване на процесите и рецептите. Наскоро успяхме да обновим голяма част от оборудването си и наша бира може да се намери в повечето специализирани магазини и заведения в страната. Също през предходната година успяхме да открием в Сливен наш фирмен магазин/бар с осем крана наливна бира.
Известни сте с това, че имате изключително нестандартни и интересни бири. Къде намирате вдъхновение за рецептите и коя е вашата любима?
Обичаме да експериментираме, но също държим и на класиката. Една немалка част от бирите ни са стандартни стилове, пречупени през нашата призма, и моята любима е именно такава - нашият "Black head" ирландски стаут. За останалите черпим вдъхновение най-вече от дъното на чашката. Специално за бирата със самардала, която пуснахме миналата пролет, решихме да използваме нещо местно, което познаваме добре.
Ще споделите ли с нас за някоя бъдеща варка по рецепта, която не сте тествали още, но много искате?
След бирата със самардала смятаме да продължим в същия дух и да работим над бира със сливенски милинки или с така популярния сливенски кашкавал. Шегата настрана, бъдещите ни проекти засега ще останат в тайна, само ще споделим, че по-голямата част от тях ще бъдат предлагани единствено в наливен вариант. Най-новите ни предложения би трябвало да се появят в следващите месеци.
Крафт пивоварството сякаш е в своя апогей в България. Има ли още място за развитие и в каква насока според вас?
Все още крафт бирата е популярна сред сравнително малка част от хората, така че не смятам, че е стигнала своя апогей. Със сигурност има накъде да се развива пазарът. Малките пивоварни предлагат бира, която почти винаги е доста различна от всичко, което излиза от масовите производства. На повечето хора това им е непознато и прибягват с голяма доза недоверие. Наша работа като производители на занаятчийско пиво е да запознаваме клиентите с качествата и предимствата на нашите продукти. Също проблем е и по-високата цена, хората са свикнали с цените на големите производители и тези на крафт бирите на моменти ги плашат. Ако икономическата обстановка в България се подобрява, то ще се развива и пазарът на по-скъпите продукти, излизащи от малкото предприятия. Като цяло и на мен ми е интересно накъде ще тръгнат нещата
Даваме ви трибуна за една епична наздравица към нашите читатели. Вие сте.
Срещу Сливен ни съ играй, срещу вятър ни съ пикай! Наздраве!