Българските звезди на оперния небосклон
Драги ми приятелю, уникална е нашата мила Родина! Великолепна, с неземните си красоти, богатата си история и с всички онези таланти, спомогнали света да знае за нас! Малката ни България е домът на едни от най-великите сопрани в историята на световното оперно изкуство! Както в миналото, така и днес оперните ни изпълнители са здравите стълбове на бляскави сцени като Миланската скала, парижката Гранд опера, Ковънт гардън, Метрополитен опера в Ню Йорк, виенската Щатсопер, театър "Колон" в Буенос Айрес и много други.
Всяка седмица те запознаваме с велики сънародници, за които малко се знае, а днес отваряме очите ти за съкровищница, пълна с даровете от музикалното изкуство!
Ние, младите почитатели на музиката, знаем малко за големите български имена, покорили най-бляскавите оперни сцени. Причина за това, може би са изкривените ценности, забързаното ежедневие или сложната същност на операта и все пак, под какъвто и да е предтекст не бива да спираме знанията - кой, къде, кога е представил Родианта ни по най-достойния начин!
Овладяли до съвършенство техниката на оперното пеене, разгърнали певческия си потенциал, изразили всички специфични оперни техники, наши сънародници представят таланта си на световните сцени още от трудните времена на Балканската война (1912-1913). През този период от време светът чува и силния глас на един българин, носещ името Петър Райчев, който в последствие се помни като първия световноизвестен български тенор! Съосновател на оперите във Варна, София и Пловдив, днес си припомняме за този велик, снажен българин! Проправил пътека към световната сцена, той провокира много български изпълнители да мечтаят и да се стремят към международното признание и ето, днес можем да наредим десетки, заслужили почитание имена.
Омагьосал с гласа си ценителите на операта по цял свят, българският славей Христина Морфова прославя страната ни и до най-отдалечените кътчета на света. Концертира творчеството си в Москва, Париж, Милано, Лондон, Прага, Бърно, Щутгарт, Кьолн, Мюнхен, Дрезден, Берлин, Братислава и други градове. Първа започва да прави концерти със свои ученици, да ги представя на сцената, да им шие сама костюмите, да изпълнява фрагменти от опери и цели арии. С гордост Христина прославя България и се завръща тук, за да предава таланта си на по-младите.
Пътеката на оперното изкуство продължава да следва един родолюбец от Пловдив. Зад червените завеси на сцените по света се е подготвял за култови изълнения талантливият Борис Христов. Ивестен е с прочутите си роли в миланската Ла Скала, във венецианската опера „Ла Фениче“, в операта на Рим, в лондонската опера „Ковънт Гардън“, а също така и в оперните театри на Неапол, Флоренция, Барселона, Лисабон, Рио де Жанейро и други.
Ако трябва да търсим родолюбие в българите, достатъчно е да прошарим погледа си заедно в следващите редове - с ясно проявено чувство за безмерно родолюбие, една българка от Беглеж държи всички от артистичните ѝ костюми да носят български знак! Гена Димитрова е примата в оперното изкуство на необиятния, оперен небосклон. Победител е в конкурса за оперни певци в Тревизо, Италия от 1972 година. Безспорен победител е и на международния конкурс за изпълнители на Турандот в Ню Йорк. Печели десетки признания и награди при всяка повява на сцената.За теб, приятелю, не знам, но аз се вълнувам, вървейки по историческия звезден път в небосклона на оперното изкуство. Вълнувам се, пълно е със звезди, които идват от нашата прекрасна България.
Доскоро световната музикална критика нарича България "страната на басите", цитирайки имената на Борис Христов, Николай Гяуров и Никола Гюзелев. Но оперната ни слава далеч не се изчерпва с тях. Много български певци са прославяли и прославят страната ни, а особена заслуга в това отношение имат сопраните.
Най-значимият оперен глас за втората половина на XX век е този на българката Райна Кабаиванска. Кавалер на Ордена на Италия, пет пъти най-популярна личност на Италия и два пъти музикант на годината, красивата и снажна българка прославя Родината си и с гордост възпява произхода си.
Светът помни сензационната Славка Таскова-Паулети и талантливата Анна Томова-Синтова, както и техните постижения на бележити певици. Дарина Такова - "най-добрата Семирамида на най-новото столетие", "най-бляскавата Виолета", както и Александрина Пендачанска - "преродената Люба Велич в ролята на Саломе".
Следата на българските оперни таланти стои и до днес! Навсякъде по света знаят за големите имена от държавата, скътана на Балканите, и говорят за българските оперни славеи. Облечени в тежки, внушителни сценични костюми, притъили дъх за поредното грандиозно изпълнение, озарени от прожектора на славата, те запазват себе си до край!Поклон пред творчеството и вдъхновяващите истории на великите, български оперни изпълнители!
Цветомила Василева
2016-02-01 14:39:38 ReplyПрекрасно написана статия!
Калоян Ботев
2018-11-07 17:19:17 ReplyНе забравяйте и най-великият мецосопран на вековете - Елена Николай!