Българският жестов език е признат за естествен и самостоятелен език
С единодушие на второ четене бе приет новият Закон за българския жестов език. По този начин българският жестов език ще се признае за самостоятелен език, а хората с увреждане на слуха ще получат повече възможности, разбиране и толерантност.
Какво ще се промени?
Благодарение на новия закон се дава право на безвъзмездна преводаческа услуга на жестов език на нуждаещите се. 31 декември 2022 г. е крайният срок, до който трябва да се създадат условия за административно обслужване на хората с нарушен слух от ръководителите на административни структури в системата на изпълнителната власт, както и от кметовете на общините.
... в образователната система?
В специализираните училища за деца и младежи със сензорни увреждания ще се въведе нов предмет - "Български жестов език". Учебният предмет ще може да бъде изучаван както от учениците, така и от родителите им. Също така всички учащи с нарушен слух ще могат да ползват жестовия език при изпитвания в училище.
В системата на висшето образование в България глухите и сляпо-глухите студенти и докторанти ще получат право на до 60 часа за семестър допълнителен превод на български жестов език. Броят часове, в които могат да ползват "безвъзмездна преводаческа услуга на български жестов език", ще се определят година за година от експерти.
Този закон предвижда и безплатен превод при настаняване в лечебни заведения, дава право на децата да изучават българския жестов език в училище, признава културната и езиковата идентичност на общността на хората с нарушен слух в България. Вярваме, че това би донесло повече разбиране, уважение и толерантност в обществото ни. От нас зависи изпълнението.
Информация: БТА, bntnews.bg
Снимки: medianews.bg