Българският учен проф. Огнян Колев е водещ автор в мащабно проучване на НАСА
Българският невролог и отоневролог професор Огнян Колев е водещият автор в мащабно изследване на учени от НАСА. То беше публикувано в престижното издание Journal of Vestibular Research. Публикацията е резултат от дългогодишната съвместна работа между Американската космическа агенция и българския професор.
Трудът на професор Колев проследява 20 полета на космическата совалка на НАСА и цели да проучи важни въпроси, свързани с плановете на НАСА човек да кацне отново на Луната, а след това – и на Марс. Публикацията е част от грандиозен проект, започнал преди около 20 години и целящ да разкрие как увеличената продължителност на космическия полет влияе на човешкото здраве и изпълнението на задачите. Тя носи името "Дисфункция на координацията очи-глава на астронавтите при 20 полета на космическата совалка на НАСА" и изследва проблемите в координацията на движенията на астронавтите. Целта е да се проследи пилотирането на космичния кораб, особено при приземяване и маневри, както и да се изучи правилното изпълнение на рутинните задачи и експерименти по време на полет.
„Колкото и да е напреднала и продължава да се усъвършенства технологията на космическия кораб и уредите му, от ключово значение за успешно осъществяване на полета и задачите му е човешкият фактор – астронавтът“, споделя проф. Колев.
Професор Огнян Колев е началник на Диагностично-консултативния блок към специализираната болница по неврология и психиатрия "Св. Наум" в София и професор към Института по невробиология на БАН. Той работи с НАСА вече над три десетилетия. През 2014 г. той бе награден от космическата агенция на САЩ за изключителен принос в поддържане на програмата за научни изследвания на космически полети на космическия център в Хюстън, а следващата година беше удостоен с най-високото отличие за наука в България– орден "Кирил и Методи" огърлие, за значим принос в българската и световната наука в сферата на медицината. Професорът има още няколко съвместни статии с учени от НАСА, една от които беше публикувана преди няколко години в Nature Sci Reports.
Последните изследвания на българският професор и неговите американски колеги са пряко свързани със споразуменията "Артемида", към които българското правителство се присъедини през ноември тази година. Това е поредица от двустранни договори между САЩ и други държави, съдържащи принципите на цивилното сътрудничество за проучването и използването на Луната, Марс, кометите и астероидите за мирни цели.
"Настоящата програма на НАСА цели да изпрати хора в космоса на дълги мисии, за да изследват повърхността на Луната и Марс. По време на тези мисии астронавтите ще бъдат подложени на бързи преходи между различни нива на гравитация от земна, към свръхгравитация при излитане, до нулева (0 g), лунна (0.16 g) и марсианска (0.38 g). От практическа гледна точка за безопасността на полета, от една страна, и за осъществяване на задачите от астронавтите в космоса, от друга страна, е изключително важно да се установи стратегията на координацията на движенията – обсега им и времевите им характеристики", обясни пред Mediapool проф. Колев.
Проф. Огнян Колев споделя, че макар направената публикация, му предстои още много работа по изследванията за пространствената ориентация и дезориентация на астронавтите, както и с процесите на т. нар. дереализация и деперсонализация. Следва да се анализират още архивирани записи, а на по-късен етап - изграждане на стратегии (модели) за поведение при прилуняване и кацане на Марс, както и дейността при престоя там.
Огнян Колев е щастлив, че благодарение на работата му България участва в подобни значими изследователски проекти. Той се надява и занапред в тях да има български учени.