Успелите

Баян Гечев по пътя към медалите и успехите по физика и астрофизика

Баян е млад талант в областта на физиката и астрофизиката, който вече има впечатляваща колекция от отличия на международната сцена. През 2022 г., Гечев спечели бронз от Европейската олимпиада по физика и сребро от Международната олимпиада по астрофизика. Пролетта на 2023 г., той спечели бронз и от турнира “Romanian Master of Physics”. Лятото на 2023 г., Баян взе бронзов медал на Международната олимпиада по физика в Япония, състезавайки се със сериозна конкуренция от 394 ученици от 82 държави. Сред най-забележителните му успехи е златният медал, спечелен на Международната олимпиада по астрономия и астрофизика, проведена в Полша през 2023 г., където българският отбор спечели общо пет медала. Баян беше сред водещите състезатели, конкурирайки се с 260 участници от 52 държави. Съвсем скоро (август, 2024 г.), Баян се завърна със сребърен медал от Международната олимпиада по астрономия и астрофизика, която се проведе в Бразилия. Тази година, на най-престижното състезание в годината по астрофизика участваха над 260 гимназисти от 53 държави.

Интересът на Баян към физиката и астрономията се заражда още в 8-ми клас. Талантът и знанията му бързо се забелязват и той става част от националния отбор по астрофизика. Под ръководството на своите учители А. Куртенков (астроном), и Г. Александров, доскорошен състезател по физика и астрономия, Баян успява да разгърне своя потенциал и да се утвърди като един от най-добрите ученици по астрофизика в България. Баян поема категорично по пътя на науката, като тази година ще е студент по физика в най- старото и престижно учебно заведение в Германия - Хайделберг (Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg (Heidelberg University). Баян е вдъхновение и доказателство, че с упорит труд, талант и постоянство могат да се постигнат значими успехи на световно ниво! Пожелаваме му още много успехи! Освен, че е много интелигентен, Баян е с изключително свежо чувство за хумор, като може да се уверите сами в това, прочитайки нашето интервю с него.

Кога се зароди любопитството и интереса ти към физиката?

Винаги съм се вълнувал от това как функционира света около мен, така че в някакъв смисъл винаги ми е била интересна физиката.

Имаш ли мечта за някакво твое бъдещо постижение или изобретение, което да е в полза на света и човечеството?

През последните няколко века човешката цивилизация е постигнала уникален напредък. Макар и да имам спомени от едва десетилетие и половина, виждам колко бързо се изменят нещата. Бях много впечатлен първия път, когато видях тъчскрийн, а през последните години е интересно развитието на изкуственият интелект. Там е работата, че науката и технологиите днешно време са станали изключително сложни, поради което е много по-трудно човек да има някакво “свое” изобретение или откритие спрямо преди два века да кажем.

Аз лично искам да работя по нещо, което смятам за смислено, дори и да не е точно научна дейност. 

За какво мечтаеш?

Мечтая за много неща, но реалността ме принуждава да приема, че няма как всичко да се сбъдне в рамките на моя живот. А може би и някога изобщо. Това може да е обезкуражаващо на пръв поглед, но всъщност означава, че няма да остана без работа, така че няма да ми е скучно. Разбира се, имам и много мечти, които са напълно постижими и очаквам да се сбъднат, както и такива сбъднали се вече.

Например в осми клас исках да участвам в международни олимпиади и това се случи вече. Покрай тях съм бил в държави като Бразилия и Япония и съм общувал практически с ученици от целия свят. Според мен именно този социален аспект е най-важната част при такъв вид събития, както и изобщо основната причината да се провеждат. Най-важното за мен обаче от това беше не толкова да разбера другите кои са, колкото Ние кои сме всъщност. Истината е, че в Европа и в частност на Балканите не сме много различни помежду си, споделяме общи или сходни история и култура.

Една от най-големите ми мечти е Европа да се обедини повече и да се развива по правилния път, като на Балканите да нямаме повече конфликти и граници, така че да се превърнем в пример за другите “балкани” по света.

На теория или на практика физиката е по-интересна?

На теория е интересна, но на практика е пълна с много досадна работа, която просто трябва да се свърши.

На снимката: Баян Гечев и Юнсин Ху, заедно със състезателка от китайския отбор. 


Кое е най-великото изобретение или откритие в областта на физиката според теб?

Трудно ми е да определя, но може би лупата, защото води до голямо развитие на астрономията и биологията, съответно заради телескопа и микроскопа. Освен това подобрява значително живота на хората с лошо зрение, а и може да се пали огън с нея.

На снимката: Баян, заедно с президентът на IPhO (Международна олимпиада по физика), професор Rajdeep Singh Rawat и Юнсин Ху. Юнсин, също бе в българския отбор и спечели бронз. Тя също е възпитаничка на Софийска математическа гимназия “Паисий Хилендарски”. 


Влече те астрономията и астрофизиката. Колко годишен беше, когато започна да се интересуваш по-задълбочено? И има ли " виновник" за това?

В осми клас, приет и учещ в Софийска математическа гимназия “Паисий Хилендарски”, посещавах школата по астрономия на Александър Куртенков, а по-късно бях и на подборния лагер по астрономия във Варна, където заедно с него, Ева Божурова и Захари Дончев от Варненската обсерватория и Никола Каравасилев водят лекции. Освен тях с това се занимаваха и тогавашни студенти - Стефан Иванов, Любомир Шойлев, а следващата година и Георги Александров, който впрочем ме подготвяше по физика в Софийска математическа гимназия.

Баян и част от българският, заедно с част от непалският отбор на културната вечер на IOAA (Международна олимпиада по астрономия и астрофизика).


Покрай състезанията и олимпиадите, пътуваш по света. Има ли нещо, което ти е направило впечатление от чужбина и би искал да го видиш приложено тук, в България?

В Япония има една популярна верига магазини с голямо изобилие от евтина, вкусна и качествена храна. Искам такова наблизо. Бих се радвал много и на бързи влакове в България, както и повече в Европа изобщо. Искам да има линии София - Скопие и София - Пловдив - Истанбул, с поне 300 км/ч. Както и към Централна Европа, разбира се. Има го този ефект, че аз съм привикнал към позитивните и негативните неща в България, така че когато нещо позитивно липсва в друга държава, веднага усещам разликата, докато в много случаи, когато нещо е по-добре, не изпитвам толкова голяма нужда от него. Мисля, че затова хората обичайно са положително баяснати към региона, в който са живели.

На нас например, когато бяхме в Иран, много ни липсваха киселото мляко и тройният чушкопек.

Баян, заедно с иранския отбор на IOAA (International Olympiad on Astronomy and Astrophysics).


Би ли пожелал нещо на читателите ни?

Да са живи и здрави, да живеят пълноценно и да не прекаляват с алкохола! 

                                                                 

                                                                                   Снимков материал: Личен архив Баян Гечев

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Габриела Трендафилова

Магистър по "Международен туристически бизнес", бакалавър по "Мениджмънт", допълнителна специалност по "Журналистика". Обожавам хубавата домашна храна и съм кулинар по душа. Обичам природата, но най-вече морето. Уважавам добрите обноски и доброто възпитание в хората. Обичам да пиша и вярвам в силата на правилно използваните думи.

Оставете коментар

0 коментара