Успелите

Белоглавият лешояд отново лети над българските планини

След близо 60 години отсъствие от българския небосклон, видът е успешно възстановен в Стара планина и Пирин.

Първото малко излюпено на белоглав лешояд в Стара планина се случва през 2015 г., а тази година организацията „Зелени Балкани" вече имат 5 успешно отгледани малки в Източна Стара планина – Сливен и Котел, четири във Врачански Балкан и два в Кресненския пролом, Пирин.

Това е голям природозащитен успех, тъй като повече от 60 години този вид не е бил забелязван на българска територия. В Стара планина и Пирин загнездилите двойки са общо 25, а заедно с тези от дивата популация в Източни Родопи броят на вида надхвърля 100 двойки. С около 200% се е увеличила и територията на местообитанието им. 

След 15-годишни усилия от страна на природозащитниците от „Зелени Балкани", Фонда за дивата флора и фауна и Дружеството за защита на хищните птици, завръщането на белоглавия лешояд е вече факт.

В миналото видът е бил често срещан във всички части на страната, но в средата на 20 век са избити и отровени голям брой лешояди. През 1971 г. видът е обявен за изчезнал. През 1978 г. в Източни Родопи бива открита малка самовъзстановила се колония от 28 птици и 1-2 гнездещи двойки. До 2010 г., в България белоглавият лешояд гнезди само по долината на река Арда в Източни Родопи. Като резултат от активни природозащитни дейности през 2015 г. популацията на вида достига 75 двойки.

Големият успех от завръщането на вида ще бъде отбелязан с организирането на меджународна кампания, като малките лешояди ще имат кръстници от осем европейски страни, а посланниците на 4 държави ще получат почетни грамоти.


Опазвайки лешоядите и работейки за възстановяне на техните местообитания и пасищното животновъдство, ние работим и за икономически изостанали райони в страната. Така опазването на биоразнообразието, устойчивото регионално развитие и производството на здравославна храна, вървя ръка за ръка

Елена Стоева – ръководител на проекта на „Зелени Балкани" за опазване на лешоядите

В момента в страната работят само два екарисажа. Труповете от цялата страна трябва да пътуват натам, къето струва на икономиката и стопаните милиони левове. Лешоядите „вършат" тази работа напълно безплатно, пести се човешкото време и въглеродни емисии

Емилиян Стойнов - еколог от Фонда за дивата флора и фауна

Николай Ненчев - директор на ПП „Врачански Балкан" получи награда за личния си принос за завръщането на белоглавия лешояд в тази част на Стара планина. Едно от новоизлюпените тази година малки е кръстено Ники - в негова чест.

Вече 10 години продължават дейностите по завръщането на белоглавия лешояд в Стара планина и Пирин, но най-интензивно те се развиват през 2010 г., благодарение на обединените три организации и подкрепата на международни донори като Франкфуртското зоологическо дружество, Германската агенция за опазване на околнта среда, Програма ЛАЙФ на ЕС и частни донори, като Приятелите на зоопарк Виена (Австрия) и Биопарк де Доуе (Франция), Фондацията за опазване на лешоядите и регионалните правителства на Андалусия, Кастиля и Леон и Екстремадура в Испания.

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Татяна Стоянова

Аз съм едно морско момиче, което (по ирония на съдбата) не може да плува много добре в открито море, но със сигурност не се страхува да се нагълта със солена вода, докато се надпреварва с вълните на живота. Пиша поезия, свиря любителски на китара, обичам да се сливам с природата, както и с всяка форма на изкуството.

Оставете коментар

0 коментара