Успелите

"Беше направо вълшебно": Как 81-годишен пианист с деменция сбъдна мечтата си да дирижира оркестър

81-годишният пианист Пол Харви, който страда от деменция, наскоро сбъдна мечтата на живота си - да дирижира симфоничен оркестър, който изпълнява собствените му музикални произведения. Така Харви успява да достигне отвъд диагнозата си и да покаже, че музиката е по-силна от всичко.

"Беше направо вълшебно! Беше толкова специално да работя с такива невероятни музиканти."

Така Пол Харви описва преживяването си като диригент на Филхармоничния оркестър на BBC, който изпълнява две от композициите на 81-годишния пианист.

Поводът за събитието е навършването на една година, откакто Харви спонтанно съчинява 2-минутна музикална композиция едва от четири ноти. Тогава синът му Ник записва видео на баща си, с което цели да покаже, че музикалните способности могат да преодолеят загубата на паметта, която идва с диагнозата деменция. Видеото придобива изключителна популярност в социалните мрежи, а Пол Харви грабва сърцата на хората в цяла Великобритания.

Творбата на пианиста е записана с помощта на Филхармоничния оркестър на BBC, като приходите от нея са дарени на организацията Alzheimer's Society, както и на "Музика за деменция" - кампания, която се стреми да осигури безплатен достъп до музика за хора с тази диагноза, като част от тяхното лечение.

За да отбележи година от раждането на импровизираната композиция, Пол Харви е поканен да дирижира оркестъра, който изпълнява две от неговите произведения. С музикантите 81-годишният пианист прекарва емоционален следобед, в който заедно свирят "Четири ноти" (с Ник на пианото) и друга, по-стара творба на Харви, наречена "Къде е светлината".

"Това ме накара да се чувствам жив", споделя Харви. "Не можех да повярвам, че оркестър изпълняваше моята музика, а аз стоях пред него и го дирижирах."

В миналото Харви е работил като композитор, концертен класически пианист и учител с 20 години стаж в училището Имберхорн. Преди пет години обаче музикантът е приет в учреждение за специална грижа за пациенти с деменция. Краткосрочната му памет е трайно увредена и Харви губи всякакво желание да бъде активен и да твори.

За радост, както казва синът му Ник, правилната музика в правилния момент се оказва способна коренно да промени ситуацията. Музиката често предизвиква у пациентите, диагностицирани с деменция, силна връзка с миналото и обновена възможност да си спомнят най-съкровените моменти от живота.

Именно това се случва на Пол Харви - музиката го връща към живота. За да докаже, че дори на 81 години и с тежката диагноза на деменцията, човек може да сбъдва мечтите си.

Снимки: SWNS

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Катерина Василева

Седемнайсетгодишна и побъркана - по Бредбъри, шестнайсетгодишна, непохватна и срамежлива - по Смитс. Обича красива музика, пощенски картички и истории, които те променят. Мрази праз и несправедливости. Става част от Uspelite.bg благодарение на програма "Европейски копрус на солидарността".

Оставете коментар

0 коментара