Успелите

Библиотека в компютърна игра се бори с цензурата по целия свят

„Репортери без граници“ (RSF) си партнират с BlockWorks, за да създадат този мащабен проект. Библиотека в една от най-популярните игри по света – Minecraft, която цели да се бори с репресиите срещу свободата на словото.

Свободата на словото е невероятно общочовешко право, което в повечето страни се приема за даденост. За жалост, не във всяка точка по света хората притежават тази привилегия. В България темата за свободата на словото също е често коментирана. Много държави все още налагат цензура върху своите граждани и най-вече журналисти.

Именно поради причината, че на редица места по света журналистите са наказвани, затваряни или дори убивани заради своите думи, организацията „Репортери без граници“ решава да създаде специална библиотека, която да бъде достъпна за всички. Те решават, че идеалното място да бъде изградено подобно съоръжение е известната компютърна игра Minecraft.

„Нецензурирана библиотека“ е снабдена с книги, съдържащи статии, които са били цензурирани в родната си страна. Тези статии вече са достъпни отново в Minecraft - скрити от правителствената технология за наблюдение в компютърната игра. Книгите могат да бъдат прочетени от всички на сървъра, но тяхното съдържание не може да бъде променяно. Библиотеката се разраства, като все повече книги се добавят за преодоляване на цензурата.

Виртуалната библиотека отваря врати на 12 март, за да отбележи Световния ден срещу кибер цензурата. Журналисти от пет страни (Египет, Саудитска Арабия, Виетнам, Русия и Мексико), където техните публикации са били цензурирани, сега са публикувани повторно в библиотеката.

RSF си сътрудничи с BlockWorks за създаването на това зашеметяващо съоръжение. Библиотеката е построена за 3 месеца и е направена от над 12,5 милиона блока. За проектирането и създаването ѝ са били необходими 24 строители от 16 различни страни за 250 часа работа.

Blockworks е международно признато дизайнерско студио, което предлага консултантски услуги. Техните дизайнери работят с Minecraft.

Избират Minecraft, тъй като играта е популярна вече десет години, а освен това и днес се играе от над 100 млн. души. Създателите на идеята споделят, че Minecraft е игра с отворен свят, в която играчите могат да изследват умишлено блокиран пикселиран свят. Тук те могат да откриват и извличат суровини, занаятчийски инструменти, да изграждат структури и да си сътрудничат с други играчи. Творческият режим на играта често се описва като „дигитално Лего“ и се използва в образователни среди.

Част от играта е събиране и изработка на предмети, като книги. Книгите за Minecraft имат 100 страници и могат да се пишат свободно. Други играчи могат да ги четат, но не могат да променят съдържанието на книгите на сървъра.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Радослав Александров

Елементарно човече, което изучава Международни отношения, обича семплата красота на бита, природата и литературата. С огормен интерес и любов към философията, психологията, религията, историята и футбола.

Оставете коментар

0 коментара