Благотворителен концерт в подкрепа на Опръстенителния лагер в Дуранкулак ще се проведе в БАН
От Националния природонаучен музей при БАН (НПМ-БАН) обявиха, че ще бъдат домакин на благотворителен концерт, който ще подпомогне Опръстенителния орнитологичен лагер в Дуранкулак. Събитието ще се проведе в сградата на Българската академия на науките (БАН) на 6 март от 18:30 ч. в зала “Проф. Марин Дринов”.
В програмата на концерта ще бъдат представени музикални творби на Бетовен, Чайковски, Панчо Владигеров и Парашкев Хаджиев. Изпълнението ще бъде възложено на Стефан Симов (пиано), който е студент в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" и Ива Маринова (цигулка), която е ученичка в Националното музикално училище “Любомир Пипков”.
Всяка година, в защитената зона "Дуранкулашко езеро", се организира Опръстенителен орнитологичен лагер, който продължава от 15 август до 1 ноември. С помощта на даренията се подпомага закупуването на алуминиеви пръстени за опръстеняване на птиците, специални клещи за поставянето им и мрежи за улов на птиците.
Дуранкулашкото езеро е сред най-значимите и най-добре запазените крайбрежни влажни зони в България, с международно значение за опазването на повече от 260 вида редки и застрашени от изчезване растения и животни. Находището на триръбестия камъш е най-представителното за България.
Разположена на миграционния път Via Pontica, влажната зона осигурява благоприятни условия за хранене и почивка на редица прелетни видове птици. Дуранкулашкото езеро е с международно значение за опазването на малкия воден бик, както и от особена важност в национален мащаб за гнезденето на белооката потапница, немия лебед, тръстиковия блатар, индийското шаварче. В околните ронливи брегове може да се срещне да гнезди изключително красивият с многоцветното си оперение Пчелояд. Тук зимуват популациите на три вида водолюбиви птици – голяма белочела гъска, червеногуша гъска и зеленоглава патица, има големи популации на малък корморан и розов пеликан.
Езерото е и единственото в България доказано находище на див шаран.