България спечели Световното първенство по футбол за бездомни хора

България спечели „Mъжката купа“ на Световното първенство по футбол за бездомни хора в Глазгоу, след като надделя над тима на Полша при дузпите след равенство 6:6 в редовното време.

Във финалната среща днес българският тим се разписа първи, след което съставът на Полша успя да вкара три гола и поведе с 3:1. До края на първото полувреме обаче националите изравниха резултата на 3:3.

Още в началото на втората част двата отбора си размениха по едно попадение, но впоследствие съперникът ни отново поведе с два гола. В последните две минути на мача нашите момчета изравниха резултата при 6:6.

Последваха дузпи. Първите изпълнения и на двата отбора бяха успешни, а вторите – неуспешни. При третите голмайсторът на българския отбор Христо Симеонов успя да отбележи, а играчът на Полша се подхлъзна и не успя да насочи топката към българската врата.

През миналите години България  успяваше да влезе в топ 16, но този път не успя да преодолее втората групова фаза. Въпреки това, след три победи от три мача във финалната фаза, възпитаниците на селекционера Младен Христов заслужиха третата си купа в последните четири години. Този успех им отреди 17-то място в крайното класиране на „Отбора на надеждата“. Това означава, че българският отбор със сигурност ще бъде във втора урна при тегленето на жребия за следващото световно, което ще се проведе в Осло догодина.

Очевидно българският манталитет е такъв и се справяме по-добре в последната фаза, която е на директни елиминации. В първата групова фаза допуснахме загуби срещу отбори, които не ни превъзхождаха и това ни изпрати във втората групова фаза срещу финалистите на световното първенство Мексико и Бразилия“, коментира Христов.

Това е трета купа за България в последните четири години. Преди три години в Полша националите взеха купата на града домакин Познан, а миналата година завършиха девети в Амстердам и взеха Купата на Армията на спасението.