Борис Величков: Искам за трети път да вдигна българския флаг над всички останали
Четири титли и три сребърни медала спечелиха българските състезатели по Combat Wrestling на световното първенство в Унгария, което се проведе в периода 15-16 октомври.
Един от призьорите вече е двукратен шампион в бойния стил Combat wrestling - Борис Величков.
Повечето борци от всички стилове на борбата и самбото познават Боби. Той е изпробвал в кариерата си много бойни дисциплини, за да стигне до тук. Впечатляващо е, че има успехи почти във всеки един боен спорт, който е опитал.
Величков започва да тренира джудо през 1994 г. в Левски при Емил Дамянов. Още на следващата година той става шампион в джудото при децата. Както повечето джудисти, успоредно се подготвя и за състезания по самбо. Следват купища титли от държавни и международни турнири.
Боби има във витрината си:
- Титла от детските олимпийски игри в Португалия;
- Сребърен медал от европейското по самбо за младежи през 2009;
- Сребро на световното първенство по самбо в Гърция, където е дебютант и успява да отстрани тогавашния световен шампион от Узбекистан;
- Сребро на европейския шампионат през 2011;
- Сребро на световоното първенство по самбо в Беларус през 2012;
- Сребро на европейско първенство по ръкопашен бой 2012 (участва като дебютант);
- Световен шампион по санда-тотал контакт (форма на кик-бокса);
- Сребърен медалист на първенството санда-фул контакт;
2014 година е изпълнена с лоши емоции за Величков. Дава положителна допинг проба, след което се развежда с жена си и оставя спорта на заден план.
През 2015 година Борис получава покана да се състезава в бойния стил combat wrestling - хибриден стил (борба свободен стил и граплинг). Решава да пробва и в рамките на една година става световен шампион и победител във всички световни купи (Белград, Барселона и Милано).
Тази година Боби затвърди превъзходството си в Combat-wrestling, след като защити световната си титла.
Как се развива този атрактивен спорт в България и какви са очакванията на състезателите ни ще научим от двукратния световен шампион Борис Величков.
Боби, ти си истински боец, сменил няколко бойни спорта и постигнал зашеметяващи резултати във всеки един от тях. Кой от всички спортове, които си тренирал, ти е най-присърце и защо?
Най на сърце ми е бойното самбо. Това е спорт, в който почти всичко е позволено. Харесвам го, защото там наистина изпитваш собствения си характер в тежка ситуация. Combat wrestling e супер контактен спорт, който за секунда не ти дава време да се отпуснеш.
Какво те мотивира да се върнеш в спорта след този толкова тежък удар през 2014?
Именно спортът е онази магия, която те изкарва от депресия и ти дава възможността да докажеш на себе си и останалите, че си жив и че нищо фатално не се е случило. Когато вдигнеш флага над тези на Америка, Япония и Русия, забравяш проблемите.
След положителната проба аз бях решил да загърбя спорта. Тогава едно момиче ми каза: „не се отказвай, има какво да дадеш още”. Моят приятел Камен, който е и председател на Combat wrestling за България, ме подтикна и накара да взема участие в квалификацията за световното. Спечелих я и видях, че този вид борба ми допада.
Как се ориентира към combat-wrestling и с какво този спорт е по-различен от обикновената борба?
Combat wrestling e хибриден стил. Той комбинира свободна борба и когато премине в партер, се продължава с граплинг. Победа се постига чрез 12 точки разлика, задушаващ прийом или болезнен прийом на крак или ръка - така нареченият ключ. Спортът е произлязъл от Япония през 90-те години, но покрай всички видове граплинг, остава в сянка От скоро хората започват да се интересуват от него заради разбираемия начин на точкуване. В граплинга никой не знае кога и как взима точки, а тук всичко е точно и ясно.
Как успяваш да се справиш с тренировки, лагери, възстановяване при условие, че спортът, който тренираш, не се подкрепя от министерсвото?
Развитието на един спортист в такъв вид спорт е изпитание. Това е така във всеки спорт, който не попада в програмата на Олимпийските игри. Затова сме благодарни на спонсорите и приятелите, който са с нас навсякъде и преживяват нашите успехи и падения. Мога да кажа, че моите титли са не само мой, а на много хора. Затова искрено им благодаря. А що се отнася до лагерите и тренировките - най-тежко е отсъствието на близките хора, но те знаят, че трябва да ме подкрепят. Както се казва в нашите среди - повече пот в тренировките, по-малко кръв в боя.
Колко състезатели има в България, които участват на големите турнири?
Тази година на световното страната ни беше представена от 8 състезатели.
Кои са най-големите ти конкуренти в световен мащаб?
Най-сериозните ми конкуренти през последните две години са Америка и Япония.
За толкова кратко време в combat-wrestling вече си двукратен световен шампион. Какви са очакванията ти за следващото световно първенство през 2017 в Япония?
През 2017 година ми предстоят няколко световни купи, на който ще взема участие. Но най-важно е световното в Япония (Хонджо). Там искам за трети път да вдигна българския флаг над всички останали и да оставя състезателния си екип в централния кръг на тепиха в знак на оттеглянето ми от големия спорт.
Имаш ли амбиции да развиваш този боен спорт в България за в бъдеще?
За вбъдеще със сигурност ще продължа да помагам на младите както в този спорт, така и в бойното самбо. Само да съм здрав. Искам да се откажа, но не знам дали ще успея толкова лесно да се оттегля от бойните спортове.
Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.