Бот помага на деца, родители и учители да се справят с тормоза в училище
Фондация “Бъдеще перфектно" в сътрудничество с УНИЦЕФ България стартира Viber бот за превенция на насилието в училищата, помагайки на ученици, учители и родители.
От Министерството на образованието и науката съобщават, че ботът е насочен основно към ученици над 13 години, родителите и учителите. В БОТкрепа те могат да намерят съвети, отнасящи се до безопасността в училище и в интернет пространството, както и контакти за спешни случай, ако станат обект на тормоз или пък свидетели на такова деяние. Друга опция, която ботът предлага, е запознаване на родителите с първите признаци на тормоз, като им дава и съвети как да разберат, ако детето им тормози връстниците си. Учителите могат да открият идеи за допълнителни занимания в клас с цел превенция и насоки за разговори с родителите и учениците при случай на тормоз или насилие.
Ботът е иновативен начин, който цели да се справи с тормоза в училище. Реализиран в дигитален вариант, той е много по-близо до учениците и представлява огромен интерес за подрастващите. Наличен е денонощно във Viber, анонимен е и не изисква регистрация, обясняват от фондацията "Бъдеще перфектно".
"Проблемът с физическия, психическия и онлайн тормоз сред учениците става все по-тревожен, особено в условията на глобалната пандемия“, заяви Саня Саранович, замесник-представител на УНИЦЕФ в България.
По данни от международното изследване PISA 2018 всеки трети ученик в България е бил обект на тормоз, а всеки пети е бил удрян от други ученици поне няколко пъти в месеца. Според проучване, направено по поръчка на УНИЦЕФ, в България през 2019-2020 насилието най-често се наблюдава сред децата в училище (38,3%), последвано от това в общността (37,6%) и у дома (30,9%).
Ботът е наличен на адрес: viber.com/botkrepa. Може да се намери и в търсачката на Viber за телефони Android, iOS и десктоп, като се изпише "Боткрепа".
Снимки: plovdiv24.bg