Успелите

Боян Бенев: С течение на времето става ясно как да осъществим желаната промяна

Днес ще те срещнем с един млад български предприемач, който е израснал извън България. Едва на шестгодишна възраст заминава с родителите си за Великобритания. Десет години по-късно регистрира първата си фирма, а четири години по-рано (когато е на 12) започва сам да изкарва пари с училищния вестник в Лийдс, който пише и продава. През 2007-ма година е отличен като "Най-успешен млад предприемач на Великобритания" от изданието Start Your Business Magazinе. Днес Боян прекарва по-голямата част от времето си в България като част от екипа на Mammoth DB - проект, който предоставя подобрения за бизнеса на своите клиенти чрез анализ на големи бази от данни.  

Знаем, че още на 16 години си регистрирал собствена фирма. Откъде дойде желанието и интересът да се захванеш с нещо така сериозно на толкова крехка възраст? Първата компания, която регистрирах произлезе от проект на Youth Entreprise (еквивалент в България е Junior Achievement). Всяка работна група имаше ментор с бизнес опит, което беше много ценно. Групата ни не беше успешна, но успях да развия добър контакт с него и той предложи да ми помогне с развитието на идеите извън проекта под формата на компания.

64388_648166953100_3795058_n

В кариерата си осъществил десетки интересни проекти. Можеш ли да посочиш един или два, които имат по-голямо значение за теб? Работил съм по проекти в много различни среди и всеки добавя нещо ново. Опитът ми е в бизнес стратегията. Най-много научавам от проекти, които са далеч от това ядро. Работата ми с групата Oratniza например (като ко-продуцент) ми отваря очите към един съвсем различен свят. Също така ще съм винаги благодарен на БНТ за възможността да осъществим Неделя х 3 и 35-те часа ефир, които създадохме. Това, което правим пък сега с Mammoth DB e изключително интересно, защото продуктът ни изисква добро техническо познание - от технологиите, които влизат в него, до средата, в която се развиваме.

Kaкво те вдъхновява и кара да продължаваш напред, да се бориш и впускаш в нови проекти и начинания? Много си говорим (и аз самият съм говорил) за промяната – как правим едно нещо, за да променим друго. С течение на времето започва да става много по-ясно точно как да се осъществи тази толкова желана промяна. Напоследък съм много мотивиран от мисълта за това как идеализмът от предишни години се превръща в конкретни стъпки и стратегия.

944826_10100326720722880_336068533_n

Как се озова в „Неделя х 3“ и с какво ще запомниш работата си като водещ там? През 2012-та с „Жанет 45“ издадох „Две поколения“. Книгата предизвика интерес сред медиите и в един период от няколко месеца два пъти участвах в предаването като гост. Покрай тези включвания екипът явно ме е запомнил и лятото, когато се появи възможност за нов водещ ме поканиха да го обсъдим. Всъщност, когато ми звъннаха и казаха, че искат да съм част от екипа мислих, че става въпрос за 10-15 минути телевизионен блок. Много съм благодарен на Мария и Андрей, както и на целия екип за годината, която прекарахме заедно. Едновременно с това, мисля, че стана доста ясно, че воденето на предаване по БНТ не е моето амплоа. С удоволствие обаче бих участвал в нов проект фокусиран в тематика около образование/бизнес/технология – вярвам, че имаме нужда от това тези теми да се споделят с широка публика постоянно.

Предприемач, автор, водещ. Кое от всички тези поприща можеш да определиш като най-близко до същността ти? Радвам се на това, че мога да съчетавам тези аспекти на работата ми в едно. Разбира се, бизнесът ми дава основата да мога да правя всичко друго, така че на този етап той е централен.

398133_841712900470_913815719_n

Предприемаческата екосистема в София вече е развита на едно доста добро ниво. Какви са впечатленията ти от посещенията на други големи градове в България? Учудващо е колко голямо развитие има за сравнително кратко време. Вече виждам общности, които се развиват в цялата страна. Това може да е само хубаво. Надявам се, че тези нови общности ще се развиват по свой начин, а няма да прилагат шаблон на това, което се случва в София или чужбина. Важно е да разбират разликите във възможностите на отделните градове. Извън столицата е по-трудно да се намери достъп до финансиране от рисков капитал. Това обаче не е задължително лошо нещо. Дава възможност за създаването на бизнеси по други модели – самоиздържащи се, устойчиви проекти, които предлагат реален продукт или услуга и генерират реални приходи. Имаме голяма нужда от такива проекти извън София и смятам, че те имат по-голям шанс за успех.


Не се колебайте да ни изпращате предложения за интервюта в различните ни категории на contacts@uspelite.com. Включете имената на човека, който предлагате за интервю, кратко негово представяне и начин за връзка под формата на e-mail адрес/акаунт в социалните мрежи и/или телефонен номер.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Венелин Добрев

Съосновател на инициативата и автор на идеята за „Младите успели българи“, която по-късно става uspelite.bg. С интереси в областта на туризма, предприемачеството и маркетинга. Любимите ми неща са пътуванията, хубавите филми и рок музиката.

Оставете коментар

0 коментара